Aktualności

12.05.2022

2 minuty

Certyfikaty covidowe jeszcze przez rok w użyciu

Skrót informacji

Przepisy dotyczące cyfrowych certyfikatów covidowych zostaną przedłużone o rok. Parlament Europejski przegłosował propozycję Komisji Europejskiej w tej sprawie – informuje serwis Politykazdrowotna.com.

Certyfikaty będą ważne dłużej


Od 1 lutego br. UCC jest ważny dokładnie 270 dni od dnia zakończenia szczepienia w cyklu podstawowym, czyli po przyjęciu albo dwóch dawek szczepionki firmy Pfizer, Moderna czy AstraZeneca albo po przyjęciu jednodawkowej szczepionki J&J. Przepisy dotyczące certyfikatów covidowych obowiązywały obecnie do 20 czerwca 2022 r.
Parlament Europejski przegłosował przedłużenie terminu obowiązywania przepisów dotyczących UCC do 30 czerwca 2023 r. Na początku lutego 2022 z wnioskiem o nowelizację przepisów wystąpiła Komisja Europejska, ponieważ „wirus COVID-19 nadal dominował w Europie i na tym etapie nie było możliwe określenie wpływu ewentualnego wzrostu zachorowań w drugiej połowie 2022 r. ani pojawienia się nowych wariantów.” Obecnie sytuacja jest jednak inna, ale instytucje unijne przewidują wzrost zachorowań jesienią.

O przygotowaniach do ewentualnej kolejnej fali epidemii mówiła niedawno europejska komisarz ds. zdrowia, Stella Kyriakides.

Prawo do swobodnego przemieszczania się


W komunikacie prasowym Parlamentu Europejskiego możemy przeczytać, że przedłużenie przepisów o UCC ma również „zapewnić obywatelom UE możliwość korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się niezależnie od rozwoju pandemii COVID-19”. Warto jednak dodać, że obecnie coraz więcej państw europejskich znosi ograniczenia podróżne, a tylko nieliczne, takie jak Hiszpania czy Włochy, wymagają okazywania paszportów covidowych lub negatywnego wyniku testu.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Politykazdrowotna.com


Poprzedni artykuł

Epizody obturacji oskrzeli u połowy dzieci do 6. r.ż.

Następny artykuł

Fundusz z szerszym dostępem do danych ubezpieczonych

Polecane dla Ciebie

Szkolenia