Bez wstydu i uprzedzeń – debata o zdrowiu seksualnym Polaków

 2 minuty

źródło: Ogólnopolski Program Zdrowia Seksualnego

W trakcie debaty zostały przedstawione wyniki badań przeprowadzonych przez Polpharmę i prof. Zbigniewa Izdebskiego „Seksualność Polaków 2011”. Badania te zostały przeprowadzone w ramach Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego. Analiza seksualności Polaków w kontekście preferencji politycznych była jedynie pretekstem do poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zdrowia seksualnego. Podczas debaty dużą uwagę zwracano przede wszystkim na niski poziom edukacji seksualnej w Polsce, a w szczególności niskiej świadomości kobiet na temat nowoczesnej antykoncepcji zawierającej tabletki placebo (schemat 21+7 i 24+4). Była mowa o czarnym rynku preparatów na potencję kupowanych w internecie, które zamiast pomagać, mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu. Dyskutowano też o suplementach diety, które drenują kieszeń pacjentów, nie dając nic w zamian.

Wszyscy eksperci byli zgodni, że edukacja seksualna powinna dotyczyć zarówno pacjentów, jak i lekarzy. Wiele mówiono o wstydzie, który towarzyszy zarówno lekarzom, jak i pacjentom czy farmaceutom, gdy rozmawiają o problemach seksualnych. Wielokrotnie podkreślano, że pytanie o sprawność seksualną pacjentów powinno być rutyną podczas każdej wizyty lekarskiej. W debacie uczestniczyło ponad 300 osób – ekspertów, dziennikarzy, ludzi nauki, kultury, osób zajmujących się edukacją seksualną.

Wśród zaproszonych uczestników panelu znaleźli się m.in.: prof. Romuald Dębski, wicemarszałek sejmu Wanda Nowicka, dr Krzysztof Chlebus, prof. Zbigniew Lew-Starowicz, poseł Ryszard Kalisz. Debatę poprowadził dziennikarz Jacek Żakowski.