Skrót informacji
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje kluczowe terapie stosowane w leczeniu i profilaktyce dzieci i dorosłych w swojej publikacji zatytułowanej „Model Lists of Essential Medicines and Essential Medicines for Children”. Szczególny nacisk w aktualizowanej liście WHO stawia na leczenie cukrzycy i nowotworów – donosi serwis Politykazdrowotna.com.
To już 22 wersja wykazu obejmującego kluczowe dla dorosłych terapie oraz 8 edycja listy obejmująca terapię stosowane u dzieci. Listy aktualizowane są co dwa lata. Jak wskazuje WHO, wykaz podstawowych terapii ma na celu identyfikację leków, które zapewniają największe korzyści zdrowotne i które powinny być dostępne i przystępne dla wszystkich.
Zaktualizowane wykazy leków podstawowych obejmują 20 nowych leków dla dorosłych i 17 dla dzieci oraz określają nowe zastosowania dla 28 już wcześniej ujętych w wykazie leków.
Dlatego też na liście dokonano zmiany dla długo działających analogów insuliny (insulina degludec, detemir i glargine) oraz ich leków biopodobnych wraz z insuliną ludzką, co „ma na celu zwiększenie dostępu do leczenia cukrzycy poprzez poszerzenie możliwości leczenia”. Umieszczenie na liście oznacza, że biopodobne analogi insuliny mogą kwalifikować się do programu wstępnej kwalifikacji WHO, co może poskutkować zwiększeniem konkurencji na rynku i obniżki cen wspomnianych terapii.
Na liście znajdują się również inhibitory kotransportera sodowo-glukozowego-2 (SGLT2) empagliflozynę, kanagliflozynę i dapagliflozynę jako terapię drugiego rzutu u osób dorosłych z cukrzycą typu 2. Wykazano, że te leki podawane doustnie oferują szereg korzyści, w tym mniejsze ryzyko zgonu, niewydolności nerek i zdarzeń sercowo-naczyniowych. Inhibitory SGLT2 są dalej objęte patentem a w efekcie tego kosztowne. WHO podkreśla, że poprzez umieszczenie tej terapii na liście, chce promować szerszy dostęp do umów licencyjnych, aby umożliwić wytwarzanie i dostarczanie leków generycznych w szerszym zakresie do krajów o niskim i średnim dochodzie.
W obszarze chorób zakaźnych nowe leki obejmują: cefiderokol, antybiotyk z grupy „rezerwowej” skuteczny przeciwko bakteriom wielolekoopornym, leki przeciwgrzybicze na echinokandynę w przypadku ciężkich infekcji grzybiczych oraz przeciwciała monoklonalne w zapobieganiu wściekliźnie.
Zaktualizowane wykazy zawierają również nowe formuły leków na powszechne infekcje bakteryjne, wirusowe zapalenie wątroby typu C, HIV i gruźlicę, aby lepiej spełniać potrzeby w zakresie dawkowania i podawania zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Zaktualizowane wykazy oraz szczegółowe informacje znajdą Państwo TUTAJ.
NFZ podał wydatki na refundację w sierpniu br.
Implant może pomóc pokonać najtrudniejszy rodzaj depresji