Aktualności

14.04.2025

3 minuty

W Centrum Zdrowia Dziecka przeprowadzono tysięczną transplantację wątroby u dziecka

Nowość!

Skrót informacji

Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” dołącza do prestiżowego grona ośrodków, które przeprowadziły ponad 1000 transplantacji wątroby u dzieci.

CZD w światowej czołówce liderów transplantologii dziecięcej

Jest to trzeci ośrodek w Unii Europejskiej, który wykonuje transplantację na tak dużą skalę. Dzięki temu Centrum Zdrowia Dziecka jest w światowej czołówce liderów transplantologii dziecięcej Transplantchild, obok takich placówek jak King's College w Londynie, Bicetre Hopital w Paryżu, St. Luc w Brukseli, oraz ośrodków w USA – Pittsburgh i UCLA.

Historia pełna przełomów i sukcesów

„Pierwszą transplantację wątroby u dziecka przeprowadziliśmy 1 marca 1990 roku. Przez pierwsze dziesięć lat wykonaliśmy 43 transplantacje. Obecnie tyle operacji wykonujemy rocznie. Przełomem było wdrożenie, wraz z Kliniką Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, programu rodzinnych przeszczepów” – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Kaliciński, kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów IPCZD.

Klinika Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów IPCZD od ponad trzech dekad wyznacza standardy w transplantologii dziecięcej w Polsce. To właśnie tutaj przeprowadzono:

  • pierwszą w Polsce transplantację wątroby (1990 r.),
  • pierwszy rodzinny przeszczep wątroby (1999 r.),
  • pierwszy w Polsce skojarzony przeszczep wątroby i nerki (2000 r.).

Biorcy przeszczepów: od noworodka po 18-latka

Zespół Instytutu przeprowadza transplantacje nawet u noworodków z masą 3000 g. Najmłodszy biorca miał 7 dni, zaś dawca 11 dni. Obecnie pacjent ma ponad 20 lat. „Chociaż rodzi się coraz mniej dzieci, to lista oczekujących na przeszczep wcale się nie zmniejsza. Wiele wcześniaków nadal wymaga tego typu pomocy” – podkreśla prof. Kaliciński.

W przypadku wątroby połowa narządów pochodzi od żywych dawców. Czas oczekiwania zależy od kondycji pacjenta, ale najczęściej nie jest to dłużej niż kilka miesięcy.

Komfortowe warunki leczenia

W 2016 r. dzięki środkom z Narodowego Programu Medycyny Transplantacyjnej przy CZD wybudowano  Ośrodek Transplantacji Dziecięcej, gdzie dzieci po transplantacji mogą być leczone w komfortowych, nowoczesnych warunkach.

Dyrektor IPCZD dr n. med. Marek Migdał dodaje, że dzięki sprawnemu systemowi kwalifikacji, przygotowania i prowadzenie po transplantacji dzieci z Polski nie muszą szukać pomocy za granicą. Polscy lekarze szkolą również kolegów z sąsiednich krajów - „Mamy umowę z dwoma ośrodkami w Ukrainie. Swoim doświadczeniem dzielimy się z lekarzami z Kijowa i Lwowa” – podkreśla dr Migdał.


Autor: Farmacja Praktyczna

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Gov.pl


Poprzedni artykuł

MZ i Centrum e-Zdrowia podpisały porozumienie w sprawie przekazania środków unijnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności

Następny artykuł

Lutowe decyzje Prezesa URPL dla produktów leczniczych

Polecane dla Ciebie

Szkolenia