Skrót informacji
Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna zaapelowała w poniedziałek o szczepienie dzieci przeciw HPV. Podkreśliła, że szczepienia są bezpłatne i dają dzieciom bezpieczeństwo. 4. marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV.
Podanie szczepionki przeciw HPV zaleca się przed rozpoczęciem aktywności seksualnej zarówno dziewczynkom jak i chłopcom. W Polsce jest program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV dla dzieci w wieku 9-18 lat. W jego ramach dla 12- i 13-latków, dziewcząt i chłopców, dostępne są dwie szczepionki. Dla pozostałych dzieci (czyli w wieku 9-11 lat i 14-17) dostępna jest szczepionka dwuwalentna. Dzieci mogą zostać bezpłatnie zaszczepione przeciw HPV, jeśli lekarz wystawi e-receptę na szczepionkę. Wówczas rodzic realizuje e-receptę w aptece, umawia dziecko na szczepienie bezpośrednio w przychodni POZ i przynosi szczepionkę.
Szczepionka dziewięciowalentna działa przeciwko dziewięciu typom wirusa brodawczaka ludzkiego, a mianowicie: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58. Chroni przed zmianami przednowotworowymi narządów płciowych i odbytu, rakiem szyjki macicy, rakiem odbytu i dodatkowo przed wystąpieniem brodawek narządów płciowych (kłykcin kończystych), związanych przyczynowo z zakażeniem określonymi typami wirusa.
Wirus HPV nie jest jednorodny – znanych jest niemal 200 jego typów. HPV może wywoływać również inne nowotwory. Główną drogą zakażenia są kontakty seksualne.
Infekcje HPV są powszechne – większość zakażeń ma charakter bezobjawowy i przemijający. Jednak mogą rozwinąć się poważne lub nawet zagrażające życiu choroby jak rak szyjki macicy.
MZ zachęca kobiety do bezpłatnych badań profilaktycznych
Lekarze przypominają o profilaktyce w światowym miesiącu świadomości raka jelita grubego