Aktualności

02.09.2024

3 minuty

Szefowa MZ: refundacja szczepień przeciw krztuścowi dla kobiet w ciąży możliwa w tym roku

Skrót informacji

„Jeśli premier pozwoli na szybką ścieżkę takiego rozporządzenia, to w ciągu miesiąca będzie ono gotowe i jeszcze w tym roku kobiety w ciąży będą mogły się szczepić za darmo przeciwko krztuścowi” – zapewniła Ministra Zdrowia, Izabela Leszczyna.

Bezpłatna szczepionka przeciw krztuścowi

Leszczyna przypomniała, że podjęła decyzję o zmianie rozporządzenia, które spowoduje, że kobiety w ciąży będą miały dostępną szczepionkę przeciw krztuścowi w takiej formule jak dzieci, czyli będzie ona dla nich bezpłatna.

„Jeśli premier pozwoli na szybką ścieżkę takiego rozporządzenia, to w ciągu miesiąca będzie ono gotowe i jeszcze w tym roku kobiety w ciąży będą mogły się szczepić za darmo przeciwko krztuścowi” – zapewniła.

Szefowa MZ przypomniała, że szczepienia przeciwko krztuścowi są w Polsce obowiązkowe dla dzieci w 1., 6. i w 14. roku życia. „Te szczepionki są całkowicie bezpłatne. One są dostępne, jesteśmy zabezpieczani do 2026 r.” – podkreśliła.

Tłumaczyła, że szczepienia dla dorosłych przeciw krztuścowi są szczepieniami zalecanymi i rząd nigdy nie prowadził na nie zamówień publicznych.

Braki w aptekach

Odnosząc się do informacji o brakach szczepionek w aptekach, wyjaśniła, że jest to sprawa między producentem a hurtowniami i aptekami.

Jednocześnie poinformowała, że zwróciła się do Głównego Inspektora Farmaceutycznego o dostarczenie informacji wyjaśniającej braki w aptekach. „Sądzę, że jest to związane z tym, że niestety prawnie nigdy my, dorośli, nie szczepiliśmy się przeciwko krztuścowi. Ponieważ krztusiec się pojawił, to zainteresowanie jest większe” – stwierdziła.

Niedoszacowane przypadki

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od początku stycznia do połowy sierpnia br. w Polsce zarejestrowano 10 461 przypadków krztuśca. W tym samym okresie ubiegłego roku było ich 505.

Krztusiec, dawniej nazywany kokluszem, to ostra choroba zakaźna dróg oddechowych powodowana przez bakterię Bordetella pertussis. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową.

Lekarze oceniają, że dane o przypadkach krztuśca są niedoszacowane, bo objawy łatwo pomylić z innymi chorobami, a nie robi się badań.

W pierwszych tygodniach objawy krztuśca nie różnią się od innych infekcji górnych dróg oddechowych. Pojawia się suchy kaszel, katar, stany podgorączkowe, zapalenie gardła. Następnie pojawiają się typowe i przedłużające się napady uciążliwego, długotrwałego kaszlu, który często kończy się głośnym wdechem, wymiotami lub bezdechem. Kaszel o różnym nasileniu może utrzymywać się wiele tygodni. (PAP)


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: PAP


Poprzedni artykuł

Komisja Europejska wesprze państwa UE w zachęcaniu pielęgniarek, by nie porzucały zawodu

Następny artykuł

MZ w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept

Polecane dla Ciebie

Szkolenia