Aktualności

15.06.2023

1 minuta

Szczepienia przeciw HPV – profilaktyka według NFZ

Skrót informacji

Szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego to najskuteczniejszy sposób zapobiegania zakażeniom HPV i chorobom nowotworowym – podkreślają eksperci Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zakażenia HPV dotyczą obu płci


Ludzki wirus brodawczaka przenoszony jest przez kontakty seksualne. Odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy oraz raka pochwy i sromu u kobiet, raka prącia u mężczyzn, raka odbytu i nowotwory okolic głowy i szyi u obu płci.

Korzyści ze szczepienia


Szczepienia przeciw HPV są najskuteczniejsze przed pierwszym kontaktem dziecka z wirusem. Szczepiąc nastolatkę i nastolatka możemy zapobiec wystąpieniu w przyszłości stanów nowotworowych. Przyjęcie szczepionki zdecydowanie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.
Państwa, w których program szczepień przeciw HPV funkcjonuje od lat, odnotowały 90-procentową redukcję infekcji wirusem HPV o 80 proc. zmniejszyła się liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy.

Więcej informacji o szczepieniu przeciw HPV znajdą Państwo TUTAJ.

Wiarygodne informacje o szczepieniu i szczepionkach przeciw HPV są dostępne TUTAJ.

Więcej o bezpłatnym programie szczepień przeciwko HPV dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych przygotowanych przez ekspertów NFZ.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Nfz.gov.pl


Poprzedni artykuł

Moje IKP: receptę można wykupić bez połączenia z Internetem

Następny artykuł

Bio-Gąbka – biopreparat do usuwania leków i fenolu w oczyszczalni ścieków

Polecane dla Ciebie

Szkolenia