Pierwszego dnia czerwca br. rozpoczną się powszechne, dobrowolne szczepienia przeciw wirusowi HPV wśród nastolatków – poinformował Minister Zdrowia Adam Niedzielski, o czym donosi serwis Politykazdrowotna.com.
Czym jest wirus HPV?
HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego) jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Infekcje nim są często bezobjawowe i chociaż w większości przypadków ustępują samoistnie, to jednak czasami stają się przewlekłe i mogą powodować nowotwory. Tylko w Polsce, każdego roku, prawie 3000 kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy.
Poza rakiem szyjki macicy HPV jest jednym z głównych czynników powodujących raka odbytu, gardła, sromu, pochwy, prącia, czy nawracające brodawczaki górnych dróg oddechowych.
Start szczepień: 1 czerwca 2023 r.
Polska, jako jedno z ostatnich państw UE, dołączy do szerokiego grona krajów realizujących strategię walki z rakiem poprzez finansowanie programu szczepień przeciw wirusowi HPV.
„Z 1 czerwca ruszamy w Polsce z powszechnym, dobrowolnym i darmowym szczepieniem przeciw wirusowi HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat” – przekazał w poniedziałek 27 lutego Minister Zdrowia Adam Niedzielski.
Rodzaje szczepionek
Co do tego, jaką szczepionką będzie realizowany program profilaktyki HPV jeszcze nie wiemy. Na rynku dostępne są trzy szczepionki: 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Na bazie obecnie realizowanych programów szczepień w Europie i na świecie, bardzo prawdopodobne jest to, że ostateczna decyzja Ministerstwa będzie rozstrzygała się pomiędzy szczepionkami dwu i 9-walentną. Zarówno WHO jak i AOTMiT, oceniają, że wszystkie dopuszczone do obrotu szczepionki przeciw HPV, są zalecane zarówno dziewczynkom jak i chłopcom oraz są równie skuteczne w profilaktyce przed najbardziej onkogennymi typami wirusa HPV (16 i 18). Obecnie, większość krajów Unii decyduje się jednak na szczepienia szczepionką 9-walentną. Taką decyzję w ostatnim czasie podjęła między innymi Litwa.