Aktualności

02.12.2024

3 minuty

„Świat w Twoich rękach” – ogólnopolska kampania zjednoczonych sił

Skrót informacji

Od 1 sierpnia br. trwa ogólnopolska kampania społeczna pt. LEKI DO APTEKI, w której Polpharma, Grupa NEUCA, Adamed Pharma, Teva oraz Zentiva w ramach partnerstwa zjednoczyły siły, aby poruszyć temat prawidłowej i odpowiedzialnej utylizacji leków.

Proces obiegu leku w środowisku

Brak świadomości społecznej w temacie odpowiedniej utylizacji farmaceutyków niesie ze sobą poważne zagrożenia. Wykupujemy receptę, zażywamy lek i to koniec ścieżki lekowej? Nie, to dopiero początek procesu obiegu leku w środowisku. Substancje zawarte w medykamentach, które zażywamy, nie pozostają w naszym organizmie na stałe. Część z nich wydalamy w niezmienionej formie, a część w postaci zmetabolizowanej.

Jednak, jak wskazują wyniki raportu „Leki w środowisku – zagrożenia i wyzwania” opracowanego przez badaczki z Katedry Analizy Środowiska Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, sponsorowanego przez Polpharmę, spora część leków, których nie zużyliśmy, trafia po prostu do śmieci lub jest wyrzucana, wlewana do toalety – a stamtąd w konsekwencji do gleby, wód powierzchniowych i gruntowych.

Czas przerwać to błędne koło i sprawić, by farmaceutyki trafiały tam, gdzie ich miejsce – z powrotem do apteki. Dlatego to właśnie na aptekach koncentruje się drugi etap kampanii edukacyjnej „Leki do Apteki – Świat w Twoich rękach”. 

Działania w ramach akcji

Do tej pory w ramach akcji „Świat w Twoich rękach” do 1500 niezależnych aptek sieci Świat Zdrowia zlokalizowanych w 903 miastach w całej Polsce przekazano informacje o rozpoczęciu kampanii społecznej. Jednocześnie w 430 aptekach pojawiły się materiały informacyjne, które są źródłem rzetelnej wiedzy, a jednocześnie prostą i przystępną podpowiedzią, zarówno dla farmaceutów, jak i pacjentów. Wśród nich znalazły się m.in. plakat i ulotki edukacyjne, naklejka-instrukcja na domową apteczkę, torebki papierowe na przeterminowane leki oraz osłonki na konfiskatory i plakaty z instrukcją, jak właściwie segregować leki.

Dodatkowo organizatorzy kampanii pomogą aptekarzom chętnym do rozpoczęcia prowadzenia w swoich aptekach zbiórki przeterminowanych leków dopełnić wszystkich formalności koniecznych do zawarcia umowy z gminą, która jest odpowiedzialna za utylizację medykamentów. Dzięki temu pacjenci będą mogli w większej liczbie aptek oddawać niepotrzebne farmaceutyki. Co istotne, aptek, które są zainteresowane tymi działaniami, wciąż przybywa. To pokazuje skalę dotychczasowych problemów z pojemnikami na leki i ich późniejszym odbiorem.

Branża farmaceutyczna, świadoma istnienia globalnego problemu obecności leków  w środowisku i niewłaściwej ich utylizacji stanęła razem – razem dbamy o zdrowie pacjentów  i czyste środowisko – Świat jest w naszych rękach.

***

Więcej informacji na temat kampanii Leki do Apteki, w tym pełny raport Uniwersytetu Gdańskiego, można znaleźć na stronie internetowej www.lekidoapteki.pl

Strona zawiera także bazę wiedzy w formie graficznej i video, jak należy przygotować farmaceutyki do utylizacji, jak je oddać, oraz wiele innych ciekawych materiałów merytorycznych.


Masz jeszcze
,
aby grać o nagrodę w tej edycji!
Sprawdź, w jakich aktywnościach
możesz jeszcze wziąć udział:
Masz jeszcze , aby grać o nagrodę w tej edycji! Sprawdź, w jakich aktywnościach możesz jeszcze wziąć udział:

Poprzedni artykuł

Udar mózgu może być objawem groźnej choroby krwi

Następny artykuł

Resort zdrowia przygotował projekt „Krajowej listy leków krytycznych”

Polecane dla Ciebie

Szkolenia