Skrót informacji
238 substancji czynnych znalazło się w projekcie „Krajowej listy leków krytycznych”. Ministerstwo Zdrowia podkreśliło, że lista powstała ze względu na konieczność wzmocnienia bezpieczeństwa lekowego kraju i w odpowiedzi na oczekiwania polskiego rynku farmaceutycznego.
Resort zdrowia zaznaczył w komunikacie, że jest to projekt pierwszej w Polsce Krajowej listy leków krytycznych. Uwagi do projektu można zgłaszać do 10 grudnia.
MZ poinformowało, że podczas tworzenia projektu uwzględniono wykazy substancji czynnych wskazanych w liście krytycznych API (aktywne substancje farmaceutyczne – przyp. red.) opracowywanych przez Europejską Agencję Leków (EMA) i w liście kluczowych API opracowywanych na potrzeby Ministerstwa Rozwoju i Technologii w ramach projektu produkcji API w Polsce.
Resort zaznaczył, że wzięto także pod uwagę krajowe uwarunkowania. W tym przyjęto kryteria oceny krytyczności konkretnych substancji czynnych, odpowiednio dobrane i przystosowane do warunków krajowych, m.in. dostosowane do krajowych schematów leczenia, dostępności produktów leczniczych na rynku polskim, jak również średni miesięczny wolumen sprzedaży i informację o kategoriach dostępności produktów leczniczych w ramach poszczególnych substancji czynnych i kodów ATC (system porządkujący leki stosowane w medycynie – przyp. red.).
Uwzględniono także ocenę krytyczności pod względem klinicznym, dokonaną przez konsultantów krajowych z różnych dziedzin medycyny. Resort zapewnił, że uwzględniono przy tym ilości dostępnych odpowiedników, alternatywne terapie medyczne w danym wskazaniu, wpływ braku danego leku na zagrożenie życia lub zdrowia pacjentów oraz opinię Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych uwzględniającą miejsca wytwarzania. (PAP)
„Świat w Twoich rękach” – ogólnopolska kampania zjednoczonych sił
Przed 40 laty wykonano pierwszy w Polsce udany przeszczep szpiku