Aktualności

03.02.2025

2 minuty

Senat podjął uchwałę w 90. rocznicę narodzin krwiodawstwa w Polsce

Skrót informacji

W 90. rocznicę narodzin krwiodawstwa w Polsce Senat RP przez aklamację podjął uchwałę, w której wyraził uznanie Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi, honorowym dawcom krwi oraz innym instytucjom i organizacjom, które dbają, by w Polsce nigdy nie zabrakło krwi.

„Ojcowie” polskiego krwiodawstwa i krwiolecznictwa

Autorzy uchwały przypomnieli, że w 1935 roku przy ul. Smolnej 6 w Warszawie z inicjatywy Polskiego Czerwonego Krzyża, utworzony został Instytut Pobierania i Konserwacji Krwi – pierwsza w Polsce placówka medyczna zajmująca się problemami transfuzjologii.

Ich zdaniem wydarzenie to wydatnie przyczyniło się do późniejszego owocnego rozwoju krwiodawstwa i krwiolecznictwa w naszym kraju.

Przypomnieli postać Henryka Gnoińskiego, naukowca związanego z Polskim Czerwonym Krzyżem, autora poświęconej leczeniu krwią pracy monograficznej, która przyniosła mu stopień doktora habilitowanego, a w 1938 roku została wydana drukiem pod tytułem „O przetaczaniu krwi”. Książka ta przyczyniła się do nowego postrzegania krwi jako środka leczniczego, a jednocześnie do popularyzacji idei honorowego krwiodawstwa.

Według autorów uchwały przytoczone fakty są podstawą, by uznać Henryka Gnoińskiego i Polski Czerwony Krzyż za „ojców” polskiego krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Ruch Honorowego Krwiodawstwa

„Polski Czerwony Krzyż niezmiennie, we wszystkich latach organizacji i odbudowy oraz funkcjonowania publicznej służby krwi, skutecznie i efektywnie zajmuje się rekrutacją dawców krwi, bez których krwiolecznictwo nie miałoby racji bytu. Dzięki wysiłkom tej najstarszej organizacji humanitarnej w Polsce stworzony został Ruch Honorowego Krwiodawstwa, który sprawił, że krwiolecznictwo polskie oparte jest na bezinteresownie oddawanej krwi. Obecnie promocją i organizacją krwiodawstwa w naszym kraju zajmuje się wiele podmiotów, lecz nie można odmówić Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi miana lidera na tym polu” – czytamy w uchwale.

Jej autorzy podkreślili, że w 90. rocznicę utworzenia pierwszej polskiej placówki krwioleczniczej Senat Rzeczypospolitej Polskiej „wyraża najwyższe uznanie Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi, honorowym dawcom krwi oraz innym instytucjom i organizacjom, które w trosce o zdrowie i życie współobywateli dbają, by w naszym kraju nigdy nie zabrakło najcenniejszego leku – krwi”. (PAP)


Autor: Farmacja Praktyczna

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: PAP


Poprzedni artykuł

Uczeni przekonują: temperatura ciała człowieka to mniej niż 36,6 st. C – ich zdaniem stara norma jest nieaktualna

Następny artykuł

MZ: Bezpieczeństwo lekowe – wyniki konkursu dla przedsiębiorców

Polecane dla Ciebie

Szkolenia