NRA za autopoprawką dotyczącą ustawy Apteka dla Aptekarza

 2 minuty

gus-apteki-dane

Naczelna Rada Aptekarska wystosowała komunikat w sprawie poprawki antykoncentracyjnej – informuje serwis Pulsmedycyny.pl. Zdaniem samorządu zawarte w niej zmiany realizują postulaty farmaceutów.

Komunikat NRA

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska odniosła się do poprawki do projektu ustawy o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw zgłoszonej 11 lipca br. przez posła Adama Gawędę. Poprawka ta przewiduje zakaz przejmowania kontroli nad podmiotem prowadzącym aptekę ogólnodostępną przez podmioty nieuprawnione oraz kary pieniężne za naruszenia tego zakazu.

Naczelna Rada Aptekarska oświadcza, że proponowana zmiana zmierza do realizacji postulatów samorządu zawodu farmaceuty, które były wielokrotnie zgłaszane do właściwych ministrów, Głównego Inspektora Farmaceutycznego oraz przedstawicieli władzy ustawodawczej, w tym w formie oficjalnych stanowisk NRA.

Stanowisko w sprawie ustawy AdA

Samorząd przypomniał jedno ze swoich stanowisk w tej sprawie, wydane 26 października 2022 r. w sprawie pilnego znowelizowania ustawy tzw. Apteka dla Aptekarza.

„Doświadczenie ostatnich pięciu lat obowiązywania znowelizowanej ustawy – Prawo farmaceutyczne pokazują, że zasada tzw. apteki dla aptekarza jest powszechnie naruszana lub omijana. W konsekwencji apteki w Polsce są w dalszym ciągu przejmowane przez podmioty, które nie spełniają wymagań do uzyskania zezwolenia w myśl nowych przepisów, w szczególności podmioty reprezentujące obcy kapitał” – czytamy w stanowisku NIA.

Pełną treść komunikatu NRA znajdą Państwo TUTAJ.

źródło: Pulsmedycyny.pl