Aktualności

13.05.2025

2 minuty

Rząd przyjął nowelizację Prawa farmaceutycznego

Nowość!

Skrót informacji

Firma farmaceutyczna nie będzie musiała przekazywać informacji o planowanym miejscu dostawy leków do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi – zakłada deregulacyjny projekt zmian w Prawie farmaceutycznym, który przyjął rząd.

Co zakłada projekt noweli?

Projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia zakłada usunięcie obowiązku przekazywania przez podmiot odpowiedzialny do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL) informacji o planowanym miejscu dostawy produktów leczniczych.

Resort zdrowia podkreślił, że jest to wymóg trudny do realizacji w praktyce. MZ zaznaczyło, że niejednokrotnie nie można na etapie raportowania jednoznacznie przewidzieć konkretnego adresu hurtowni, do której w przyszłych miesiącach będzie dostawa produktów leczniczych.

MZ podkreśliło, że jednocześnie jest to obowiązek nieistotny z punktu widzenia monitorowania dostępności produktów leczniczych, a ponadto dane te się dublują. Resort zaznaczył, że na podstawie danych gromadzonych w ZSMOPL, pochodzących z dziennego raportowania hurtowni farmaceutycznych, jest możliwe ustalenie faktycznych miejsc docelowych dostaw. Według resortu zdrowia jest to wystarczające z punktu widzenia monitorowania rynku tych produktów.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Pakiet deregulacyjny

To druga zmiana deregulacyjna w Prawie farmaceutycznym, którą w maju zajmie się rząd. 6 maja rząd przyjął projekt zakładający, że osoba uprawniona do wystawiania recept nie będzie musiała składać podpisanego wniosku, żeby zwrócić się o dostarczenie bezpłatnej próbki produktu leczniczego.

Premier Donald Tusk w kwietniu zapowiedział pakiet deregulacyjny około 120 ustaw. Pakiet ten ma być procedowany w Sejmie po wyborach prezydenckich. (PAP)


Autor: Farmacja Praktyczna

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: PAP


Poprzedni artykuł

Ruch dłoni może pomóc w szybszej diagnozie autyzmu

Następny artykuł

Medycyna podróży w praktyce farmaceutycznej – podsumowanie warsztatów

Polecane dla Ciebie

Szkolenia