Aktualności

17.10.2024

3 minuty

Resort zdrowia pracuje nad zmianami w opiece zdrowotnej uczniów

Nowość!

Skrót informacji

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się informacja o projekcie nowelizacji ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami. Zmiany mają polegać na rozszerzeniu katalogu zawodów medycznych mogących sprawować profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami.

Potrzeba poprawy dostępności opieki zdrowotnej nad uczniami w szkole

Resort zdrowia wyjaśnił w informacji zamieszczonej w wykazie, że potrzeba nowelizacji ustawy wynika przede wszystkim z konieczności wprowadzenia rozwiązań zapewniających poprawę dostępności profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami w szkole.

Obecnie z uwagi na zbyt małą liczbę pielęgniarek środowiska nauczania i wychowania (tzw. pielęgniarek szkolnych) oraz higienistek szkolnych, występują trudności z zapewnieniem takiej opieki. Według danych Instytutu Matki i Dziecka w roku szkolnym 2022/2023 profilaktyczna opieka zdrowotna nad uczniami była realizowana w 17 489 szkołach, co stanowiło 84,6 proc. wszystkich placówek w Polsce. Ponadto średnia wieku pielęgniarek szkolnych jest obecnie wyższa (57 lat) niż ogólna średnia wieku pielęgniarek w kraju.

Co zakłada projekt ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami?

  • Projekt nowelizacji ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami ma zakładać zmianę polegającą na uwzględnieniu innych osób wykonujących zawód medyczny po odbyciu specjalnego kursu kwalifikacyjnego w ramach kształcenia podyplomowego. Jako samodzielnie sprawujące w pełnym zakresie profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami mogłyby być np. położne. Albo jako wsparcie dla pielęgniarki szkolnej albo higienistki szkolnej w niektórych zakresach czynności, np. w dniach lub godzinach, w których pielęgniarka nie jest obecna w danej szkole (opiekun medyczny).
  • Proponuje się również rozszerzenie kwalifikacji pielęgniarek umożliwiających sprawowanie opieki nad uczniami m.in. rozszerzenie katalogu kursów kwalifikacyjnych uprawniających do pracy w szkole oraz dopuszczenie pielęgniarek w trakcie odbywania kursu albo specjalizacji.
  • Projekt ma też wprowadzać przepisy zakładające m.in. odstąpienie od określania górnej granicy wieku uczniów objętych opieką pielęgniarki szkolnej albo higienistki szkolnej, gdyż może on różnić się w ostatniej klasie szkoły podstawowej. Ponadto zmiany obejmą weryfikację i doprecyzowanie zakresu współpracy między wszystkimi podmiotami i osobami uczestniczącymi w sprawowaniu opieki zdrowotnej nad uczniami. Projekt ma również doprecyzować przepisy dotyczące dokumentacji medycznej prowadzonej przez pielęgniarkę szkolną albo higienistkę szkolną, w tym postępowania po zakończeniu przez ucznia nauki albo w przypadku zmiany szkoły oraz uwzględnienie zmian wynikających z cyfryzacji tej dokumentacji.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to przełom I i II kwartału 2025 r. (PAP)


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: PAP


Poprzedni artykuł

Ciężarne mogą już bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi

Następny artykuł

Krajowa Sieć Kardiologiczna ma zapewnić ciągłość opieki nad pacjentami z chorobami układu krążenia

Polecane dla Ciebie

Szkolenia