Aktualności

19.08.2024

3 minuty

Resort zdrowia apeluje, by pamiętać o bezpieczeństwie nad wodą i przypomina, jak pomóc tonącemu

Skrót informacji

Pamiętajmy o bezpieczeństwie nad wodą – apeluje resort zdrowia i alarmuje, że tylko w czerwcu i lipcu utonęło 135 osób. Ministerstwo przypomina jak się zachować, gdy widzimy tonącego. W wakacje utonięcie jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów.

Pomoc tonącemu – kluczowy jest czas

„Wakacje nad Bałtykiem spędza aż 48 proc. Polaków, a 12 proc. wybiera Mazury. Według danych policji tylko w czerwcu i lipcu bieżącego roku utonęło już 135 osób. Pamiętaj o bezpieczeństwie nad wodą. W razie potrzeby wezwij pomoc” – przekazano na platformie X MZ.

Do wpisu załączono link do strony pacjent.gov.pl, gdzie znajduje się szczegółowa instrukcja, jak zachować się widząc osobę tonącą.

W akcji ratunkowej – jak zaznaczono – najbardziej kluczową sprawą jest czas. Trzeba szybko reagować, by ewentualne  niedotlenienie było jak najkrótsze.

Jak pomóc tonącemu?

  • Widząc tonącego należy wezwać pomoc dzwoniąc na numer alarmowy 112, ocenić sytuację i wybrać najbezpieczniejszą metodę działania. Należy rzucić tonącemu przedmiot umożliwiający utrzymanie się na wodzie, np. gumową piłkę, materac, koło, kij.
  • Jeśli potrafimy, możemy iść lub płynąć na ratunek, zabierając ze sobą przedmiot ułatwiający utrzymywanie się na wodzie.
  • Do tonącego najlepiej podpłynąć od tyłu, by uniemożliwić mu chwyty, które mogłyby ograniczyć nasze ruchy.
  • „Na pierwszym miejscu stawiaj zawsze swoje bezpieczeństwo. Martwy ratownik nikogo już nie uratuje. Jeśli nie potrafisz ratować tonącej osoby, zapamiętaj miejsce, w którym zniknęła pod powierzchnią wody, by wskazać je ratownikom” – wskazano na pacjent.gov.pl.
  • Gdy poszkodowany jest już wyciągnięty na brzeg należy położyć go na twardym podłożu na wznak i sprawdzić, czy jest przytomny – czy reaguje na głos, ból.
  • Jeżeli nie reaguje, trzeba udrożnić drogi oddechowe, a następnie sprawdzić, czy oddycha. W tym celu trzeba położyć jedną rękę na jego czole, a drugą pod brodą i odchylić jego głowę do tyłu. Pochylić się nad twarzą i spróbować poczuć oddech. Przez 10 sekund patrzymy na klatkę piersiową, sprawdzając, czy się porusza.
  • Jeżeli poszkodowany wciąż nie oddycha – należy zrobić 5 wdechów przez maseczkę lub inne zabezpieczenie, a potem rozpocząć uciskanie klatki piersiowej.
  • „Wykonaj 30 mocnych uciśnięć – połóż splecione obie dłonie na środku klatki piersiowej i uciskaj nadgarstkami na głębokość 5-6 cm. Wykonaj 2 wdechy i powtórz 30 uciśnięć klatki piersiowej” – zalecono.
  • Z dróg pokarmowych – jak wskazano – może ulewać się treść pokarmowa. „Obróć wtedy poszkodowanego na bok – z utrzymaniem głowy też na boku. Czynności ratunkowe kontynuuj do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego” – zalecono.

W informacji przypomniano też zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Zgodnie z nimi, do kąpieli wybierać trzeba zawsze miejsca bezpieczne, do wody wchodzić powoli i nigdy po alkoholu. Nie wolno skakać do wody, gdy nie znamy jej głębokości i nie wiemy, co się w niej znajduje. Nie wolno również lekceważyć tablic informacyjnych o stanie wody i kąpieliska. (PAP)


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: PAP


Poprzedni artykuł

NIA w sprawie obowiązku wdrożenia standardów ochrony małoletnich

Następny artykuł

MZ: nawet 90 proc. dzieci i młodzieży ma wady postawy

Polecane dla Ciebie

Szkolenia