Skrót informacji
Samorząd Aptekarski publikuje treść ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (tj. Dz.U. z 2024 r. poz. 560, z późn.zm.), zwanej dalej „ustawą”, która określa szczególne środki ochrony przeciwdziałające zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i szczególne środki ochrony małoletnich.
Stosownie do art. 3 ust. 2 pkt 3 ustawy, szczególnymi środkami ochrony małoletnich są standardy ochrony małoletnich. Stosownie do art. 22b ustawy, obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich ma:
Zważywszy na niejednoznaczne unormowania, które nie wykluczają interpretacji, że apteka ogólnodostępna, będąca ex definitione placówką ochrony zdrowia publicznego, w której farmaceuci m.in. sprawują opiekę farmaceutyczną i świadczą usługi farmaceutyczne, jest „placówką medyczną, (…) w której przebywają lub mogą przebywać małoletni”, mając na uwadze, że wykonywanie zawodu farmaceuty ma na celu ochronę zdrowia pacjenta oraz ochronę zdrowia publicznego, a także fakt, że apteki mogą udzielać świadczeń zdrowotnych w coraz szerszym zakresie, takich jak: świadczenia w ramach opieki farmaceutycznej, szczepienia ochronne i świadczenia w ramach programu pilotażowego dotyczącego zdrowia reprodukcyjnego, do którego mogą przystąpić osoby małoletnie, Naczelna Izba Aptekarska przygotowała wzór Standardów ochrony małoletnich dla aptek, które zdecydują się je wdrożyć.
Więcej na ten temat przeczytają Państwo TUTAJ.
Letnia fala COVID w Polsce – rośnie liczba zakażeń
Resort zdrowia apeluje, by pamiętać o bezpieczeństwie nad wodą i przypomina, jak pomóc tonącemu