Resort zdrowia, nowelizując ustawę refundacyjną, planuje zlikwidować przepisy dotyczące recepty rocznej i skończyć z realizacją recept na leki na zapas. Wszystko to w celu ochrony rynku produktów leczniczych oraz zagwarantowania równości w dostępie do nich dla wszystkich pacjentów – informuje serwis Termedia.pl.
Zasady dotyczące recept rocznych
Co do zasady e-recepta jest ważna 30 dni, ale są i takie, które są ważne 7, 120 lub 365 dni. Żeby recepta była ważna rok, lekarz musi zaznaczyć, że ma być ważna przez 365 dni – czyli datę realizacji do określonego dnia. Taką receptę otrzymają m.in. pacjenci chorzy przewlekle, którzy na stałe przyjmują określone leki. Mimo że e-recepta jest wystawiona na 365 dni, to lekarz może jednak przepisać lek maksymalnie na 360 dni kuracji. Jednorazowo można wykupić zapas leku na 180 dni, nie ma możliwości wykupienia leku na dłużej.
MZ: formuła nie przyniosła spodziewanych rezultatów
Realizacja recept na leki na raty i na zapas wymaga korzystania ze specjalnych kalkulatorów do wyliczenia pacjentowi ilości leku, jaką może otrzymać w ramach recepty rocznej. W nowelizacji ustawy refundacyjnej resort zdrowia zrezygnuje z tego rozwiązania. Zmiany w tym zakresie wraz z uzasadnieniem znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy refundacyjnej, który w ubiegłym tygodniu przyjął rząd.
Zmiana ma na celu odejście od koncepcji recepty rocznej. W ocenie projektodawcy taka formuła wydawania leków nie przyniosła spodziewanego rezultatu.