Aktualności

23.07.2023

2 minuty

Realna pomoc w cyfrowym uzależnieniu

Skrót informacji

Już ponad 5 tys. osób, w tym przeszło 3 tys. dzieci, skorzystało z programu pilotażowego dla uzależnionych od nowych technologii cyfrowych – informuje NFZ. Program dla dzieci i młodzieży nałogowo korzystających z komputerów i telefonów komórkowych ruszył pod koniec 2021 r. Niedawno został przedłużony do 30 czerwca 2024 r., dlatego dzięki niemu niezbędną pomoc terapeutyczną i wsparcie otrzyma jeszcze więcej dzieci i ich rodziców.

Problem uzależnień cyfrowych wśród dzieci i młodzieży


Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 2019 r. blisko 9 na 10 dzieci korzysta codziennie z Internetu. Ponad 80 proc. w wieku od 7 do 15 lat ma telefon komórkowy. Telefonu używa niemal 64 proc. dzieci w wieku 7-9 lat. Powszechny dostęp do nowych technologii prowadzi do uzależniania, dlatego warto o tym mówić i reagować.

Zdaniem specjalistów od terapii e-uzależnień, nadużywanie nowych technologii pociąga za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia młodego człowieka, m.in. wady postawy, ból oczu, głowy, wady wzroku, nadmierna masa ciała oraz zdrowia psychicznego, tj.: zaburzenia koncentracji, skłonność do kłamania, zaburzenia snu. Dlatego tak ważne jest wykrycie problemu na możliwie jak najwcześniejszym etapie. Odpowiednia reakcja rodzica i wsparcie specjalistów mogą pomóc dziecku szybko wyjść z uzależnienia od telefonu, czy komputera.

Dla kogo pilotaż?


Z leczenia w ramach pilotażowego programu e-uzależnień mogą skorzystać dzieci przed rozpoczęciem nauki w szkole oraz dzieci i młodzież w wieku szkolnym – do czasu ukończenia nauki w szkołach ponadpodstawowych.
Program zapewnia pomoc dzieciom i młodzieży w wyjściu z e-uzależnienia. Daje także możliwość przetestowania nowych modeli opieki nad najmłodszymi pacjentami i wypracowania ścieżki terapeutycznej, którą będzie można zastosowywać na szeroką skalę w całej Polsce.

Więcej szczegółów na temat pilotażu programu oraz informacje, gdzie zgłosić się po pomoc, znajdą Państwo TUTAJ.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Nfz.gov.pl


Poprzedni artykuł

Ułatwienia dla lekarzy z Ukrainy będą obowiązywały dłużej

Następny artykuł

Lekarze mają obowiązek stosować się do wytycznych leczenia bólu – RPP zapowiada wzmożony monitoring

Polecane dla Ciebie

Szkolenia