Aktualności

03.02.2025

2 minuty

Ratownicy medyczni wzywają pomoc ok. 3 tysięcy razy rocznie

Nowość!

Skrót informacji

Ratownicy medyczni używają przycisku „pomoc” około trzech tysięcy razy rocznie - powiedział w Sejmie Wiceminister Zdrowia, Marek Kos. Zaznaczył, że jedynie część z tych alarmów kończy się wezwaniem policji.

Przypadki użycia przycisku „pomoc” przez medyków

Wiceminister zdrowia podkreślił, że ratownicy medyczni mogą skorzystać z przycisku „pomoc” umieszczonego na tablecie, który jest w wyposażeniu ambulansu. Wówczas zgłoszenie trafia automatycznie do dyspozytora medycznego, który następnie kontaktuje się z policją i po uzgodnieniu wysyłany jest na miejsce policyjny patrol.

Ocenił, że ataki na ratowników medycznych nie są często odnotowywane. Zaznaczył, że w 2022 r. ratownicy użyli przycisku 5 tys. 739 razy, a policja została powiadomiona 632 razy. „To nieco ponad 10 proc.” – zaznaczył Kos. Dodał, że w kolejnych latach liczba użyć przycisku i wezwań policji było mniej. Dodał, że w 2023 r. przycisku „pomoc” ratownicy medyczni użyli 3627 razy, a w 2024 r. – 3080 razy. Kos powiedział, że ratownicy medyczni w ubiegłym roku wyjechali na interwencje 3 mln 200 tys. razy.

Pierwsze decyzje w kwestii bezpieczeństwa ratowników medycznych

Wiceminister Zdrowia podkreślił, że po decyzji dotyczącej zakupu kamizelek nożoodpornych, do rozstrzygnięcia pozostaje m.in. to, czy w wyposażeniu zespołu ratownictwa będą dwie czy trzy takie kamizelki. Podkreślił, że składy zespołów ratownictwa medycznego są dwu lub trzyosobowe.

Zespół w Ministerstwie Zdrowia z udziałem środowiska ratowników medycznych analizuje m.in. podniesienie kar za atak na ratowników medycznych i wyposażenie ich w kamery nasobne.

W ubiegłym tygodniu zapadły pierwsze decyzje. Dla członków zespołów ratownictwa medycznego zostaną kupione kamizelki nożoodporne, a opieka psychologiczna nad nimi będzie zagwarantowana w ustawie. Policja przeprowadzi szkolenia z samoobrony dla zespołów ratownictwa medycznego. Przeprowadzona zostanie społeczna kampania edukacyjna.

Ratownicy medyczni zaapelowali do rządu o zmiany, które zapewnią im większe bezpieczeństwo po tym, jak pod koniec stycznia zginął 64-letni ratownik medyczny ugodzony nożem podczas interwencji. Ratownicy postulują m.in. wyposażenie ich w kamery nasobne i podniesienie kar za atak na nich. (PAP)


Autor: Farmacja Praktyczna

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: PAP


Poprzedni artykuł

MZ o unijnym przetargu: Polska zamówi szczepionki na Covid-19 w razie potrzeby

Następny artykuł

Prof. Rutkowski: Narodowy Portal Onkologiczny będzie gotowy w maju br.

Polecane dla Ciebie

Szkolenia