Aktualności

16.09.2024

3 minuty

Projekt MZ dotyczący zapotrzebowania na szczepionki w trakcie opiniowania

Skrót informacji

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zapotrzebowania na szczepionki służące do przeprowadzania szczepień obowiązkowych został przekazany do opiniowania. Wskazuje on m.in. podmioty zobowiązane do sporządzania ilościowego zapotrzebowania na te szczepionki.

Podmioty odpowiedzialne za realizację zadań

Analogicznie jak przepisy obowiązującego rozporządzenia, przedłożony do opiniowania projekt wskazuje państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych (PPIS), państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych (PWIS) oraz Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS) jako podmioty odpowiedzialne za realizację tych zadań.

Równocześnie wprowadza rozróżnienie ilościowych zapotrzebowań na szczepionki na zapotrzebowanie powiatowe lub wojewódzkie (mające charakter bieżący) oraz zapotrzebowanie krajowe (o charakterze okresowym).

„Konieczne jest zróżnicowanie sposobu określania zapotrzebowania ilościowego na szczepionki dla poszczególnych szczebli Państwowej Inspekcji Sanitarnej, ze względu na odmienne cele oraz charakter tych zapotrzebowani” – wskazał w uzasadnieniu resort.

Ustalanie zapotrzebowania

Zapotrzebowania powiatowe lub wojewódzkie sporządzane jest odpowiednio przez PPIS oraz PWIS. Mają one na celu zabezpieczenie bieżących stanów magazynowych w podległych tym inspektorom stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Zapotrzebowania te są przekazywane do dyrektora Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych (CBR) i na ich podstawie na bieżąco odbywa się ich wydawanie.

Resort przypomniał, że rocznie we wszystkich 318 powiatowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych odbywa się około 100 tys. wydań szczepionek dla ponad 10 tys. świadczeniodawców.

Zapotrzebowanie ilościowe na szczepionki ustalane przez GIS, jako zapotrzebowanie krajowe, jest przekazywane do ministra zdrowia. Podejmuje on decyzje o nabyciu szczepionek w liczbie zabezpieczającej potrzeby ogólnokrajowe w dłuższej perspektywie (roku budżetowego oraz dłuższej niż rok budżetowy). Zgodnie z projektem rozporządzenia Główny Inspektor Sanitarny do 30 czerwca każdego roku sporządza takie zapotrzebowanie i przekazuje szefowi MZ.

Przyjęto, że ustalenie zapotrzebowania odbywa się na szczeblu krajowym na podstawie danych zawartych w Elektronicznym Systemie Nadzoru nad Dystrybucją Szczepionek (ESNDS).

Zapotrzebowanie krajowe zawiera oszacowanie ilościowego zapotrzebowania na szczepionki w ujęciu krótkoterminowym (na okres 6 miesięcy), średnioterminowym (na okres 18 miesięcy) oraz długoterminowym (na okres 24 miesięcy).

Ponadto Główny Inspektor Sanitarny sporządza i przekazuje do dyrektora CBR prognozę dystrybucji szczepionek służących do przeprowadzania szczepień obowiązkowych objętych zapotrzebowaniem krajowym. Według projektu ma na to czas do 21 grudnia roku poprzedzającego realizację programu szczepień ochronnych.

Proponuje się, aby projektowane rozporządzenie weszło w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. (PAP)


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: PAP


Poprzedni artykuł

52 nowe terapie na październikowej liście refundacyjnej

Następny artykuł

14 września obchodzimy Światowy Dzień Atopowego Zapalenia Skóry

Polecane dla Ciebie

Szkolenia