Aktualności

07.06.2023

2 minuty

Program pilotażowy badania stóp dzieci i młodzieży – gdzie się zgłosić?

Skrót informacji

NFZ wspólnie z Ministerstwem Zdrowia uruchomił program pilotażowy badania stóp dzieci i młodzieży. W 16. ośrodkach w Polsce mali pacjenci będą diagnozowani w kierunku wykrywania wad postawy. Na badania nie trzeba mieć skierowania. Program potrwa do 2025 r.

Ruszył program pilotażowy MZ i NFZ


Wady postawy dotykają ok. 50-90% dzieci. Konsekwencje nieleczonych wad kończyn dolnych, w tym nieprawidłowości w budowie stopy, wpływają na zaburzenia pracy i ruchomość stawu kolanowego. Tym samym mogą oddziaływać na cały łańcuch biokinematyczny dziecka. Wczesne zdiagnozowanie wad postawy u dzieci zapewnia skuteczniejszą terapię. Dlatego resort zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia przygotowali pilotażowy program badania stóp dzieci i młodzieży.
„Program jest skierowany do dzieci od 5. roku życia, aby już od tego wieku profilaktycznie badać małych pacjentów pod kątem wad postawy” – podkreśla lek. Maciej Karaszewski, zastępca dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Centrali NFZ.

Program obejmie populację 24 tys. pacjentów w wieku 5-16 lat.

Na czym polega pilotaż?


„Rolą pilotażu jest sprawdzenie w praktyce efektywności wykrywania wad kończyn dolnych u dzieci” – zaznacza Maciej Karaszewski.

Program obejmuje:


  • badania manualne, które pozwalają na ocenę stanu stóp oraz zdiagnozowanie przyczyny i wskazanie miejsc, gdzie odczuwalny jest ból;

  • badanie podoskopowe, czyli badanie diagnostyczne stóp, które daje wiele informacji dotyczących kształtu stopy, obecności zgrubień na podeszwie, ale także umożliwia przeprowadzenie badania stabilności stóp;

  • komputerowe badanie stóp na platformie polegające na pomiarze sił reakcji podłoża w odpowiedzi na naciski stóp pacjenta znajdującego się w pozycji stojącej lub w trakcie chodu.


Na badanie bez skierowania – płaci NFZ


Badania w ramach pilotażu są bezpłatne. Finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Wystarczy zgłosić się do jednego z 16. ośrodków w Polsce, które realizują program (lista poniżej). Na badania nie potrzeba skierowania. Na realizację pilotażu NFZ przeznaczy ok. 5,5 mln zł.

Gdzie jest realizowany program?


Listę placówek realizujących pilotaż znajdą Państwo TUTAJ.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Nfz.gov.pl


Poprzedni artykuł

Nowe przepisy określające warunki prowadzenia apteki

Następny artykuł

RAPORT: Uczelnie otwierają się na medyków

Polecane dla Ciebie

Szkolenia