Skrót informacji
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła pierwszą szczepionkę przeciwko wirusowi RSV – poinformował serwis Medexpress.pl. Preparat zarejestrowano do zapobiegania chorobom dolnych dróg oddechowych wywołanym przez RSV u osób w wieku 60 lat i starszych.
RSV to wysoce zaraźliwy wirus, który powoduje infekcje płuc i dróg oddechowych u osób w każdym wieku. Sezon zachorowań powodowanych przez RSV zaczyna się zwykle jesienią i osiąga szczyt zimą. U osób starszych RSV jest częstą przyczyną chorób dolnych dróg oddechowych (LRTD), które mogą powodować śmiertelne zapalenie płuc oraz zapalenie oskrzelików (obrzęk małych dróg oddechowych w płucach).
Około 12 500 uczestników badania otrzymało testowany preparat, a 12 500 osób placebo. Szczepionka zmniejszyła ryzyko rozwoju LRTD związanego z RSV o 82,6% oraz zmniejszyła ryzyko rozwoju ciężkiej postaci LRTD o 94,1%.
Najczęściej zgłaszane działania niepożądane u osób, które otrzymały szczepionkę, to ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, bóle mięśni, bóle głowy oraz sztywność lub ból stawów. Migotanie przedsionków w ciągu 30 dni od zaszczepienia zgłoszono u 10 osób, które otrzymały szczepionkę oraz u 4 osób, które otrzymały placebo.
W innym badaniu, w którym niektórzy uczestnicy otrzymali nowy preparat jednocześnie ze szczepionką przeciwko grypie, dwie osoby rozwinęły ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia (ADEM). Jeden z uczestników, u których rozwinęło się ADEM, zmarł. W kolejnym badaniu jeden uczestnik rozwinął zespół Guillaina-Barrégo (rzadkie zaburzenie, w którym układ odpornościowy organizmu uszkadza komórki nerwowe, powodując osłabienie mięśni i czasami paraliż) dziewięć dni po otrzymaniu nowej szczepionki na RSV.
FDA wymaga od producenta przeprowadzenia badania po wprowadzeniu produktu na rynek w celu oceny ryzyka wystąpienia zespołu Guillaina-Barrégo i ADEM. Ponadto, chociaż nie jest to wymóg FDA, firma zobowiązała się ocenić występowanie migotania przedsionków u zaszczepionych w badaniu po wprowadzeniu produktu na rynek.
WHO: COVID nie jest już globalnym zagrożeniem
Minister Niedzielski w Sztokholmie: potrzebny jest stały monitoring sytuacji lekowej w UE