Aktualności

16.04.2025

2 minuty

Pielęgniarki i położne będą mogły wystawiać skierowania na więcej badań diagnostycznych

Nowość!

Skrót informacji

Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na więcej badań diagnostycznych – wynika z projektu rozporządzenia ministra zdrowia. Zmiany mają związek z nowym program profilaktycznym „Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej”, który wejdzie w życie 1 maja br.

Cel projektowanych zmian

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia ws. wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych ordynowanych przez pielęgniarki i położne oraz wykazu badań diagnostycznych, na które mają prawo wystawiać skierowania pielęgniarki i położne. Dokument został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Głównym celem projektowanych zmian jest poprawa dostępności do świadczeń zdrowotnych bez konieczności odbycia przez pacjenta wizyty lekarskiej. W związku z tym projekt rozszerza wykaz badań diagnostycznych, na które mają prawo wystawiać skierowania pielęgniarki i położne. Zmiany mają umożliwić im realizację świadczeń w ramach programu profilaktycznego „Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej”, który rozpocznie się 1 maja br.

Założenia projektu

Zgodnie z projektem, pielęgniarki i położne będą mogły wystawić skierowanie na badania biochemiczne i immunochemiczne w surowicy krwi takie jak: hormon tyreotropowy (TSH), aminotransferaza alaninowa (ALAT), aminotransferaza asparaginianowa (ASPAT), gammaglutamylotranspeptydaza (GGTP), lipoproteina A oraz PSA całkowite u mężczyzn.

Ponadto z wykazu badań biochemicznych i immunochemicznych w surowicy krwi określonego w załączniku do rozporządzenia, usunięto ograniczenie wskazujące na możliwość wystawiania tylko przez pielęgniarki skierowań na badania: stężenia we krwi cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, HDL-cholesterolu, triglicerydów. Umożliwi to położnym wystawianie skierowania na te badania.

Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. (PAP)


Autor: Farmacja Praktyczna

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: PAP


Poprzedni artykuł

Konsultacje społeczne w sprawie nowych świadczeń dla kobiet z endometriozą zaawansowaną

Następny artykuł

Eksperci: jest nadzieja dla chorych na jedną z najrzadszych chorób krwi

Polecane dla Ciebie

Szkolenia