Ogólnopolski Program Zwalczania Chorób Infekcyjnych, w kontekście planowanych zmian w finansowaniu leków, apeluje do Ministra Zdrowia o uwzględnienie szczepionek przeciw grypie na liście leków bezpłatnych dla dzieci i młodzieży do 18. r.ż. – donosi Puls Medycyny. Zdaniem OPZCI konieczne są działania mające na celu zwiększenie dostępności szczepień dla tej grupy wiekowej, bo obecna 50 proc. refundacja nie załatwia sprawy.
Zaszczepienie już co 5. dziecka zmniejszyłoby ryzyko grypy
Najmłodsi stanowią główne źródło transmisji wirusa grypy na inne grupy wiekowe. Ponadto małe dzieci należą do grupy ryzyka ciężkiego przebiegu grypy, co często wiąże się z hospitalizacją. W żłobkach, przedszkolach i szkołach wirus grypy łatwo się rozprzestrzenia, co powoduje, że odsetek zachorowań wśród dzieci (20-30 proc.) jest znacznie wyższy w porównaniu do dorosłych (5-10 proc.). Szacuje się, że zaszczepienie co piątego dziecka mogłoby zmniejszyć ryzyko wystąpienia grypy wśród pozostałej populacji o blisko 50 proc.
Refundacja 50% szczepionek przeciwko grypie nie podniosła poziomu wyszczepialności
Od 1 lipca 2023 r. nastąpiła ważna zmiana w zakresie refundacji szczepionki przeciwko grypie. W nadchodzącym sezonie grypowym z refundacji 50% będzie mógł skorzystać każdy pacjent w wieku powyżej 6. miesiąca życia, a więc zarówno dorośli, jak i dzieci. Dla kobiet w ciąży i pacjentów 75+ szczepionka będzie bezpłatna. Ponadto pacjenci będą mogli skorzystać z nowej czterowalentnej szczepionki przeciw grypie. Jest ona już dostępna w hurtowniach farmaceutycznych i aptekach.
Niestety, pomimo dostępnej 50 proc. refundacji szczepień przeciw grypie dla dzieci, poziom wyszczepialności w Polsce w tej grupie wiekowej wynosi zaledwie około 2 proc. Wpływa na to kilka czynników, takich jak ograniczone finansowanie ze środków publicznych, niska świadomość Polaków oraz utrudniony dostęp do lekarzy w sezonie jesiennym.