Nowość!
Skrót informacji
Polskie towarzystwa onkologiczne i konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej podpisali rekomendację dotyczącą wpisania mammografii do zakresu obligatoryjnych świadczeń w ramach medycyny pracy – poinformował serwis Pulsmedycyny.pl.
Środowisko onkologów wyraziło poparcie dla zapowiedzi Minister Zdrowia, Izabeli Leszczyny dotyczące włączenia mammografii do pakietu świadczeń z zakresu medycyny pracy. Jak twierdzą eksperci, mimo dostępności programu profilaktyki raka piersi, zgłaszalność kobiet do przesiewowych badań mammograficznych wciąż pozostaje na niezadowalającym poziomie. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że z roku na rok spada zainteresowanie badaniami – w przypadku mammografii odsetek przebadanych wyniósł z 41 proc. w 2016 r. i zaledwie 27 proc. w 2023 r. Dla porównania, w krajach skandynawskich zgłaszalność wynosi 70-80 proc., co jest warunkiem pozytywnego wyniku populacyjnego badań przesiewowych.
„Zwiększenie zgłaszalności do programów przesiewowych wymaga zatem zintegrowanych działań w zakresie edukacji, promocji zdrowia oraz poprawy dostępności i jakości świadczeń medycznych. Według najnowszych danych OECD wynika, że w Polsce liczba zgonów możliwych do uniknięcia dzięki profilaktyce wynosi 275 na 100 tys. ludności. W Unii Europejskiej wymieniony wskaźnik wynosi 180 możliwych do uniknięcia zgonów, co jednoznacznie wskazuje na potrzebę poprawy prewencji nowotworów. Rak piersi jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów wśród kobiet w Polsce i na świecie. Wczesne wykrycie choroby znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie i pełne wyzdrowienie” – czytamy w liście.
W związku z tym eksperci rekomendują Ministerstwu Zdrowia podjęcie niezbędnych kroków legislacyjnych oraz organizacyjnych, które umożliwią włączenie mammografii do badań z zakresu medycyny pracy.
„Wierzymy, że takie działanie przyczyni się do poprawy zdrowia pracowników, zmniejszenia obciążenia systemu opieki zdrowotnej oraz wzrostu efektywności pracy w Polsce” – podsumowują.
Pod pismem podpisali się:
Rak jądra: co każdy mężczyzna wiedzieć powinien?