Skrót informacji
Do ogłoszenia zostało skierowane rozporządzenie Ministra Zdrowia określające m.in. warunki i metody przeprowadzania przez pracodawcę badań na obecność alkoholu w organizmie pracownika – donosi serwis Politykazdrowotna.com. Przepisy wchodzą w życie 21 lutego br.
Nowe przepisy Kodeksu pracy przewidują kontrolę w dwóch trybach: prewencyjnym i „w przypadku uzasadnionego podejrzenia pracodawcy”. Ponadto, dzięki nowelizacji ustawy, badaniu będzie mógł zostać poddany pracownik zatrudniony zarówno na umowę o pracę, jak i ten zatrudniony na podstawie umowy cywilnoprawnej (np. umowy zlecenie czy B2B).
Badanie wydychanego powietrza będzie można przeprowadzać takimi metodami, jak:
Badanie krwi natomiast polega na przeprowadzeniu co najmniej dwóch analiz laboratoryjnych: metodą chromatografii gazowej z detektorem płomieniowo- jonizacyjnym i metodą spektrofotometryczną z użyciem dehydrogenazy alkoholowej (metodą enzymatyczną) albo metodą chromatogragii gazowej z detektorem płomieniowo-jonizacyjnym przy użyciu dwóch różnych warunków analitycznych.
Rozporządzenie określa również w jaki sposób należy sporządzić protokół z badania analizatorem wydechu i badania krwi.
Jeśli w ramach przeprowadzonej kontroli trzeźwości pracownika badanie wykaże obecność alkoholu powyżej 0,2 promila, pracodawca może nie dopuścić takiego pracownika do pracy.
Resort zdrowia uruchamia współpracę ze stroną amerykańską
NIK przygotował ankiety dotyczące profilaktyki i leczenia otyłości u osób dorosłych