Aktualności

20.02.2023

2 minuty

NIK przygotował ankiety dotyczące profilaktyki i leczenia otyłości u osób dorosłych

Skrót informacji

Aktualnie NIK prowadzi kontrolę dotyczącą profilaktyki i leczenia otyłości u osób dorosłych – donosi Medexpress.pl. Dla uzyskania pełnego obrazu problemów kontrolerzy przygotowali trzy ankiety. Ogólną, skierowaną do wszystkich dorosłych i dwie skierowane do specjalistów: lekarzy i dietetyków.

Problem otyłości w Polsce


W Polsce otyłość jest ogromnym problemem – blisko 2/3 dorosłych Polaków boryka się z otyłością – 3/4 mężczyzn i połowa kobiet. Pandemia pogłębiła skalę zjawiska.
NIK przypomina, że otyłość jest przyczyną ok. 1,5 mln hospitalizacji rocznie, a leczenie jej pochłania znaczną część budżetu ochrony zdrowia. Przy tym jest chorobą przewlekłą, nie ustępującą samoistnie, powodującą rozwój ponad 200 powikłań, w tym m.in. cukrzycy typu II, chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów, chorób zwyrodnieniowych układu kostno-stawowego i wiele innych.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka i skuteczne leczenie. Dlatego NIK sprawdzi co na ten temat sądzą pacjenci, lekarze i dietetycy?

Ankiety NIK


Zawarte w ankietach pytania dotyczą działań związanych z rozpoznawaniem otyłości, przyczynami jej powstawania i podejmowanymi metodami leczenia. Respondenci proszeni są także o ocenę adekwatności i skuteczności stosowanych metod leczenia otyłości w świetle aktualnej wiedzy medycznej w tym zakresie. Mogą również przedstawić własną opinię.

Ankieta jest anonimowa, a jej wyniki będą wykorzystane i prezentowane wyłącznie w formie zestawień zbiorczych.

Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo TUTAJ.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Medexpress.pl


Poprzedni artykuł

Od 21 lutego br. można wykonywać badania trzeźwości w miejscu pracy

Następny artykuł

GIF w sprawie dopuszczalnej formy zapotrzebowań na nabycie środków odurzających i substancji psychotropowych

Polecane dla Ciebie

Szkolenia