Aktualności

27.10.2021

2 minuty

Od 2 listopada skierowania na trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19 dla wszystkich

Skrót informacji

Według zapewnień Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego, od 2 listopada br. ruszą skierowania dla osób pełnoletnich na trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Dotyczy to tych, którzy pół roku temu zakończyli proces podstawowego szczepienia – informuje serwis Rynekzdrowia.pl.

Szef MZ na konferencji prasowej przekazał najnowsze informacje dotyczące sytuacji epidemicznej w Polsce. Jak mówił, w związku ze wzrostem zakażeń 27 października br. rusza Szpital Tymczasowy w Ostrołęce, 2 listopada zostanie uruchomiony Szpital Tymczasowy w Poznaniu, a w najbliższym czasie zostanie otwarty szpital na Okęciu. Minister podkreślił, że wśród wszystkich mutacji wirusa dominuje wariant Delta. Zwracał także uwagę na wzrost liczby wykonywanych testów.

„Bardzo przyspieszyły zlecenia z POZ na wykonywanie testów, bardzo symptomatycznym dniem, jeśli chodzi o wykonanie tych testów jest poniedziałek. W ubiegłym tygodniu mieliśmy wzrost do około 16-17 tys. testów. A w tym tygodniu w poniedziałek było wykonanych ponad 24 tys. takich zleceń – wskazał szef MZ.

Minister przekazał, że resort przygotowuje się do podania trzeciej dawki szczepionki dla wszystkich osób dorosłych w Polsce.
„Planujemy, że ten proces wystawiania skierowań dla osób, które pół roku temu miały podaną ostatnią dawkę będzie uruchomiany 2 listopada” – stwierdził, przypominając o stanowisku Rady Medycznej, która zarekomendowała możliwość podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 wszystkim osobom powyżej 18. r.ż.

Dlaczego tak ważna jest trzecia dawka?


Zgodnie z wcześniejszą rekomendacją Rady Medycznej przy premierze, podawana jest już trzecia dawka szczepionki, w celu poprawy, utrwalenia i przedłużenia ochrony po szczepieniu, dla chętnych osób powyżej 50 lat oraz pracowników ochrony zdrowia mających bezpośredni kontakt z pacjentem.
Przypominającą dawkę stosuje się we wskazanych grupach z zachowaniem odstępu co najmniej sześciu miesięcy po ukończeniu pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19. Szczepienie jest wykonywane preparatem firmy Pfizer/BioNTech, niezależnie od rodzaju szczepionki zastosowanej uprzednio podczas szczepienia podstawowego I i II dawką.

Niezależnie od tego dawka dodatkowa uzupełniająca podawana jest osobom z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystraczająca.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Rynekzdrowia.pl


Poprzedni artykuł

Rusza nowy szpital tymczasowy – to przez galopującą czwartą falę koronawirusa

Następny artykuł

MZ w sprawie komisji orzekającej o stanie zdrowia farmaceuty

Polecane dla Ciebie

Szkolenia