Rak szyjki macicy atakuje cicho i powoli. Rozwija się bezobjawowo i początkowo nie daje żadnych dolegliwości. Jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących u kobiet. Niewykryty i nieleczony może prowadzić nawet do śmierci. Każda kobieta po 25. urodzinach powinna regularnie robić cytologię. Z materiałów NFZ można dowiedzieć się, na czym polega badanie cytologiczne i jak się do niego przygotować.
Wyprzedź raka, badaj się regularnie
- Rak szyjki macicy to nowotwór, który rozwija się w komórkach szyjki macicy. Jego główną przyczyną jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), zwłaszcza niektórymi jego szczepami.
- W początkowej fazie rozwoju raka szyjki macicy mogą wystąpić niewielkie zmiany w komórkach szyjki. Pojawienie się wyraźnych objawów wskazuje zazwyczaj na zaawansowane stadium, trudne lub niemożliwe do wyleczenia.
- Podstawą dobrego zdrowia jest profilaktyka. Regularne badania cytologiczne pozwalają na wykrycie choroby we wczesnym i w pełni uleczalnym stadium.
Nowotwór szyjki macicy może się rozwinąć w każdym wieku. W 2022 r. diagnozę – rak szyjki macicy – usłyszało prawie 3 tys. Polek!
Rak szyjki macicy – co o nim wiemy dzięki danym NFZ?
Narodowy Fundusz Zdrowia we współpracy z Narodowym Instytutem Onkologii i Centrum e-Zdrowia przygotował raport z monitorowania nowotworów — w zakresie raka szyjki macicy. Dane NFZ nie pozostawiają złudzeń — profilaktyka raka szyjki macicy zwiększa szansę pacjentek na dłuższe życie! Według szacunków Funduszu spośród kobiet, które nie wykonywały cytologii, jedynie 75% przeżywało rok od diagnozy, a niespełna 50% – 5 lat.
O tym, jakie objawy powinny niepokoić, jak przygotować się do cytologii, czym jest i w jaki sposób realizowany jest bezpłatny program NFZ „Profilaktyka na wagę życia”, dowiedzą się Państwo z materiałów edukacyjnych NFZ.