Aktualności

19.09.2023

2 minuty

NFZ: pacjent powinien móc umówić wizytę już podczas pierwszego kontaktu

Skrót informacji

Zdaniem NFZ pacjent powinien mieć możliwość umówienia wizyty od razu podczas pierwszego kontaktu – podaje serwis Politykazdrowotna.com. Nie powinno być sytuacji, w których pacjent zostaje skierowany do próby rejestracji w późniejszym terminie. Fundusz zaznacza też, że placówki podstawowej opieki mają obowiązek umożliwić rejestrację pacjentów osobiście lub za pośrednictwem osoby trzeciej, w tym przy wykorzystaniu telefonu lub innych środków komunikacji elektronicznej.

Wizyta u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej


Rzecznik prasowy NFZ, Beata Kopczyńska przekazała, że w centrali NFZ od początku roku rozpatrzono 150 skarg dotyczących trudności w dostępie do świadczeń. Najczęściej pacjenci skarżyli się na trudności w zarejestrowaniu się do lekarza POZ i AOS (Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej) czy brak kontaktu z placówką.
NFZ przypomina, że pacjent na wizytę do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej może zapisać się w godzinach pracy placówki osobiście lub za pośrednictwem osoby trzeciej, w tym przy wykorzystaniu telefonu lub innych środków komunikacji elektronicznej. Przychodnia – jak podkreśla Fundusz – jest zobowiązana umożliwić rejestrację pacjentów w wyżej wymienionych formach.

„Pacjenci muszą mieć zapewnioną realną możliwość zapisania się do swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i uzyskania od niego porady. Nie jest to dobra wola przychodni, a obowiązujące przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej” – wskazała rzeczniczka.

Świadczenia w możliwie najkrótszym terminie


Świadczenia powinny być udzielane pacjentom przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w możliwie najkrótszym terminie. W przypadkach uzasadnionych stanem zdrowia pacjenta świadczenie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej jest udzielane w dniu zgłoszenia, zgodnie z harmonogramem pracy placówki. W innych przypadkach świadczenia lekarza rodzinnego są udzielane w terminie uzgodnionym z pacjentem.
„Sytuacje, w których pacjent jest odsyłany do podjęcia kolejnej próby rejestracji w kolejnych dniach, nie powinny mieć miejsca. Pacjent powinien mieć możliwość zarezerwowania wizyty porady już przy pierwszym kontakcie” – zaznacza rzeczniczka NFZ.

W każdej sytuacji, w której pacjent ma problem z uzyskaniem pomocy medycznej może zwrócić się do swojego oddziału wojewódzkiego NFZ albo zadzwonić pod bezpłatny numer infolinii NFZ 800 190 590. Każdy taki sygnał – jak zapewnia Fundusz – jest szczegółowo wyjaśniany.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Politykazdrowotna.com


Poprzedni artykuł

Rak: współczesna plaga – jak z nią walczyć?

Następny artykuł

Bezpłatne leki: NFZ wystosował ważny komunikat

Polecane dla Ciebie

Szkolenia