Aktualności

07.11.2024

2 minuty

MZ: wprowadzenie systemu e-rejestracji w 2029 r.

Nowość!

Skrót informacji

„Objęcie centralnym systemem e-rejestracji wszystkich świadczeń zdrowotnych ma nastąpić w 2029 r.; obecnie jesteśmy na etapie pilotażu” – powiedział Wiceminister Zdrowia, Marek Kos.

Harmonogram wprowadzania systemu e-rejestracji

Wiceminister Zdrowia przedstawił w czwartek w Sejmie harmonogram wprowadzania systemu e-rejestracji na terenie placówek ochrony zdrowia w całej Polsce. Kos przekazał, że objęcie centralną elektroniczną rejestracją wszystkich zakresów świadczeń w całym kraju planowane jest na 2029 r.

„Jesteśmy obecnie na etapie pilotażu, (...) po wprowadzeniu którego trzeba będzie go zbadać, poprawić pewne elementy i zaproponować rozwiązania” – podkreślił.

Poinformował, że podmioty, które mają podpisaną umowę z NFZ na realizację badań profilaktycznych z zakresu mammografii oraz świadczeń z zakresu kardiologii od 26 sierpnia 2024 r., mogą przystępować do programu pilotażowego. Zaznaczył, że etap pilotażowy zakończy się planowo 30 czerwca 2025 r. Bezpośrednio po nim nastąpi etap ewaluacji, który rozpocznie się 1 kwietnia 2025 r., a zakończy 31 października 2025 r. Wyjaśnił, że w roku 2025 planowane jest wdrożenie systemu centralnej elektronicznej rejestracji na wybrane świadczenia.

Również w 2025 roku – jak poinformował Kos – ma wejść w życie ustawa wdrażająca centralną e-rejestrację.

Zakresy świadczeń poszerzane w kolejnych latach

Wiceszef resortu zdrowia dodał, że w tym samym roku projektowanym rozwiązaniem objęte zostaną świadczenia z zakresu kardiologii, onkologii, tomografia komputerowa, a także świadczenia opieki zdrowotnej realizowane w ramach programu profilaktyki szyjki macicy i profilaktyki raka piersi.

„Planuje się, że kolejne zakresy świadczeń będą dodawane stopniowo w następnych latach” – zaznaczył.

Centralna e-rejestracja (e-rejestracja) ma pozwolić łatwo i szybko umówić się do lekarza przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub aplikację mobilną mojeIKP. Samodzielne zarządzanie wizytami, mniej nieodwołanych terminów, informacje o dostępności świadczeń w czasie rzeczywistym i (w dłuższej perspektywie) skrócenie czasu oczekiwania – to główne cele jej wprowadzenia. Pilotaż centralnej e-rejestracji jest realizowany na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia. (PAP)


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: PAP


Poprzedni artykuł

Szefowa MZ: o przyszłości porodówek decydować będzie zespół przy wojewodzie, a nie liczba porodów

Następny artykuł

Rząd przyjął projekt zmian w wystawianiu recept na bezpłatne leki

Polecane dla Ciebie

Szkolenia