Nowość!
Skrót informacji
„Od stycznia do października na terapię SMA państwo przeznaczyło 475 mln zł, a w całym 2023 r. – 444 mln zł. Co roku leczeniem obejmowanych jest ok. 35 nowych pacjentów” – poinformował w Sejmie Wiceminister Zdrowia, Marek Kos.
W Polsce refundowane są trzy leki dla pacjentów ze rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA): nusinersen, risdiplam, rysdyplam oraz onasemnogen abeparwowek (terapia genowa).
„Pacjenci są zabezpieczeni we wszystkie terapie, które są dedykowane na tę jednostkę chorobową” – zaznaczył wiceszef resortu zdrowia, odpowiadając na pytanie posłów o terapie SMA. „Programem lekowym objętych jest ok. tysiąca osób. W poprzednich latach co roku obejmowano nim ok. 50 nowych pacjentów, obecnie to ok. 35 osób (ze względu na spadek liczby urodzeń)” – poinformował wiceminister. Podkreślił, że program jest obecnie kompletny i zgodny z wytycznymi dotyczącymi leczenia SMA i obecnie w MZ nie ma żadnych nowych postępowań refundacyjnych związanych z tymi preparatami.
„Finansowanie tych trzech leków stawia Polskę obecnie w czołówce Europy pod względem diagnostyki i dostępnych w ramach refundacji terapii rdzeniowego zaniku mięśni” – podsumował Marek Kos. (PAP)
Zmiany w wypisywaniu recept – RPP przypomina, jak działa obowiązujący od listopada przepis
MEN wysyła szkołom standardy opieki nad osobami w kryzysie samobójczym