Aktualności

20.12.2024

3 minuty

MEN wysyła szkołom standardy opieki nad osobami w kryzysie samobójczym

Nowość!

Skrót informacji

Do szkół, kuratoriów i poradni psychologiczno-pedagogicznych resort edukacji przesłał standardy opieki nad osobami w kryzysie samobójczym – powiedziała wiceszefowa resortu edukacji, Paulina Piechna-Więckiewicz. To cztery dokumenty, które za pół roku będą oceniane.

Przeciwdziałanie samobójstwom wśród młodzieży

„Dzisiaj już ostatecznie wychodzą do szkół standardy opieki nad osobami w kryzysie samobójczym” – powiedziała wiceministra. Zwróciła uwagę, że „mamy do czynienia z samobójstwami, również wśród młodych ludzi, i musimy zainwestować czas i pieniądze na pracę ekspertów i na to, żeby szkoły po prostu wiedziały, jak przeciwdziałać takim sytuacjom”.

Jak dodała, o wytyczne dopominały się same szkoły. „Chcą wiedzieć, jak pracować, a to nie jest intuicyjne, do tego potrzeba wiedzy” – powiedziała.

Materiały zostały przygotowane na zlecenie Ministerstwa Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej przez ekspertki Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Zakładu Zdrowia Publicznego w Instytucie Psychiatrii i Neurologii: Lucynę Kicińską i Małgorzatę Łubę – jak dodała wiceministra – „pod wodzą nieocenionej dr Halszki Witkowskiej”.

Wiceszefowa MEN zaznaczyła, że standardy to „komplementarny dokument o tym, jakie są czynniki ryzyka, jakie są grupy ryzyka, jak pracować ze środowiskiem oświatowym”.

Pierwsza pomoc

W sumie przygotowano cztery dokumenty – po dwa dla nauczycieli i dla nauczycieli specjalistów. „Mamy wersję kompletną, w której wszystko jest dokładnie opisane (...). Mamy też wersje skrócone obu dokumentów, żeby w razie potrzeby nauczyciel czy nauczyciel specjalista mógł do nich błyskawicznie sięgnąć. To bardzo przystępna forma, taka pierwsza pomoc” – dodała.

Zauważyła, że choć dużo się mówi o zdrowiu psychicznym, to jednak nie zawsze wiadomo, gdzie szukać pomocy. Tymczasem, jak podkreśliła, zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne.

Przesłane do szkół dokumenty MEN chce ocenić po pół roku. „Za pół roku będziemy zbierać informacje zwrotne, żeby wiedzieć, jaka jeszcze wiedza jest potrzebna, co się sprawdziło. Będziemy też chcieli poznać konkretne sytuacje, w jakich te standardy były stosowane, bo my już teraz potrzebujemy konkretnych działań” – dodała Piechna-Więckiewicz. Kolejnym krokiem, jak wskazała, może być przygotowanie konkretnych regulacji.

Całodobowe wsparcie

Osoby wymagające wsparcia mogą skorzystać siedem dni w tygodniu z całodobowego telefonu 800-70-22-22 w Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym. Podobnie działa Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – całodobowo, siedem dni w tygodniu, tel. 800-12-12-12. Jeśli ktoś ma informacje dotyczące zagrożenia życia lub zdrowia, może zadzwonić też pod numer alarmowy 112. (PAP)


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: PAP


Poprzedni artykuł

MZ: od stycznia do października br. na terapię SMA państwo przeznaczyło 475 mln zł

Następny artykuł

200 szkół przetestuje metodę wsparcia rówieśniczego w zakresie zdrowia psychicznego

Polecane dla Ciebie

Szkolenia