Skrót informacji
Leki na receptę można kupować wyłącznie w aptekach stacjonarnych. Wszystkie inne źródła są nielegalne i stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia – podkreślają Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektorat Farmaceutyczny, Komenda Główna Policji i Polska Agencja Antydopingowa w kampanii społecznej. Jej celem jest uświadomienie Polakom ryzyka związanego z kupowaniem leków z nieznanych źródeł. Ambasadorkami kampanii zostały wybitne sportsmenki – łyżwiarka szybka Luiza Złotkowska, wicemistrzyni olimpijska z Soczi i brązowa medalistka z Vancouver oraz kajakarka Justyna Iskrzycka – brązowa medalistka Igrzysk w Tokio.
Handel sfałszowanymi lekami stanowi globalne zagrożenie – według szacunków Interpolu każdego roku umiera nawet 1 milion osób z powodu ich używania. Główny Inspektor Farmaceutyczny Łukasz Pietrzak alarmuje – aż 50 proc. leków dostępnych w Internecie jest sfałszowanych. Szacuje się, że przemysł fałszywych leków generuje rocznie 200 mld zł. Z kolei koszty hospitalizacji spowodowane działaniem niepożądanym leków i ich przedawkowaniem wynoszą około 90 mln zł rocznie – to blisko 26 tys. hospitalizacji.
Najczęściej fałszowane są leki odchudzające, anaboliczne, antykoncepcyjne, a nawet preparaty stosowane w kardiologii i onkologii. „Monitorujemy Internet i wspólnie z Policją zamykamy nielegalne składowiska leków. Skala problemu pokazuje jednak, że pacjenci wciąż nie zdają sobie sprawy, że kupowanie leków przez Internet to igraniem ze śmiercią” – podkreśla Łukasz Pietrzak.
Głównym kanałem dystrybucji podrobionych leków jest Internet. „Dlatego tak ważne jest, by edukować społeczeństwo o zagrożeniach związanych z nielegalnym obrotem leków” – zaznacza Tomasz Michułka, zastępca Komendanta Głównego Policji. Handlarze sfałszowanych leków to przestępcy. W walce z nielegalnymi sprzedawcami ważna jest rezygnacja z zakupów i zgłoszenie organom lub instytucjom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo publiczne podejrzanej strony. Nie okradajmy się ze zdrowia.
Szczególnie narażeni na kontakt ze sfałszowanymi lekami są sportowcy oraz osoby aktywne fizycznie. „Bezpieczeństwo zdrowotne sportowców, nie tylko wyczynowych, jest naszym priorytetem. Ważne jest, by byli świadomi ryzyka i niebezpieczeństw związanych ze stosowaniem substancji nieznanego pochodzenia, które mogą zawierać zabronione w sporcie składniki” – mówi Michał Rynkowski, Dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej.
Kupując leki na receptę w aptece, pacjenci zyskują gwarancję otrzymania dawki i postaci leku w pełni zgodnej ze wskazaniem lekarza oraz możliwość konsultacji z farmaceutą. Sprzedaż w Internecie leków wydawanych na receptę jest w Polsce zakazana! Online można jedynie zarezerwować lek i odebrać go osobiście w aptece stacjonarnej.
Kampania „Nie okradaj się ze zdrowia. Fałszywe leki to prawdziwe zagrożenie” to efekt współpracy instytucji państwowych, sportowców i ekspertów. Jej celem jest dotarcie do szerokiego grona odbiorców i uświadomienie Polakom jak poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia są fałszywe leki. Akcja prowadzona jest w mediach społecznościowych Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, Policji i POLADA.
PNRL sprzeciwia się propozycji środowiska pielęgniarskiego
MZ: maseczki powinny wrócić, ale dobrowolnie