Skrót informacji
„W Polsce działa obecnie za mało wielokierunkowych poradni leczenia bólu” – stwierdził Wiceminister Zdrowia, Marek Kos. Podkreślił, że celem resortu jest rozbudowanie systemu leczenia bólu na poziomie opieki specjalistycznej.
Wiceszef MZ mówił o konieczności rozbudowy ambulatoryjnego leczenia bólu podczas konferencji prasowej Parlamentarnego Zespołu ds. Medycyny Bólu, który zebrał się w poniedziałek w Sejmie w związku z przypadającym 17 października Światowym Dniem Walki z Bólem.
Przewodnicząca zespołu, Elżbieta Polak podkreśliła, że w Polsce z przewlekłym bólem żyje 8 mln osób i potrzebują one lepszego niż obecnie dostępu do leczenia, m.in. właśnie w wielokierunkowych poradniach. Podkreśliła też, że konieczna jest nowa wycena świadczeń z tego zakresu medycyny.
Prezeska Polskiego Towarzystwa Badania Bólu Magdalena Kocot-Kępska zwróciła uwagę, że w ostatnich 15 latach mocno rozwinęła się medycyna leczenia bólu, dostępne są zróżnicowane metody leczenia, które przynoszą ulgę pacjentom. Barierą pozostaje jednak zbyt mała dostępność do leczenia i nierówne rozmieszczenie ośrodków zajmujących się tą dziedziną medycyny. (PAP)
Krajowa Sieć Kardiologiczna ma zapewnić ciągłość opieki nad pacjentami z chorobami układu krążenia
Ekspert: ofiary powodzi mogą cierpieć na stres pourazowy