Skrót informacji
Opryszczka pospolita, zwana także opryszczką wargową, to często występująca choroba zakaźna wywołana przez wirus opryszczki pospolitej – Herpes simplex virus (HSV).
W kolejnym etapie zakażenia pojawiają się charakterystyczne zmiany skórne w postaci drobnych pęcherzyków zlokalizowanych na zaczerwienionym i obrzękowym podłożu. Z czasem pęcherzyki osuszają się i przekształcają się w twardy, ciemny strup. Zmiany chorobowe najczęściej lokalizują się na granicy skóry i błony śluzowej, rzadziej na błonie śluzowej języka, policzków czy też podniebienia. Końcowym etapem zakażenia jest wnikanie wirusa do tkanki nerwowej, gdzie zachodzi dalsze jego namnażanie i gdzie wirus pozostaje w stanie utajenia.
W sytuacji obniżenia odporności lub pod wpływem różnych czynników, takich jak: stres, przemęczenie, promieniowanie ultrafioletowe, miesiączka, mikrourazy może dochodzić do reaktywacji zakażenia. Ponad 80% Polaków jest zakażonych wirusem opryszczki, z czego ponad 25% z nich doświadczyło objawów opryszczki w ostatnim roku.
Acyklowir skutecznie leczy opryszczkę, łagodzi jej objawy oraz skraca istotnie czas gojenia nawet o 3 dni. Acyklowir w formie tabletek działa ogólnoustrojowo, przenikając do zakażonych komórek hamuje namnażanie wirusa i rozwój opryszczki. Substancja ta znajduje zastosowanie w leczeniu nawrotowej opryszczki warg i twarzy wywołanej przez wirus opryszczki pospolitej u dorosłych. Leczenie acyklowirem jest najbardziej skuteczne, gdy zostanie rozpoczęte na etapie występowania u pacjenta objawów prodromalnych (takich jak ból, pieczenie, mrowienie, swędzenie, zaczerwienienie, opuchlizna) lub pierwszych zmian na skórze, zwłaszcza w przypadku zakażeń nawracających.
Tabletki z acyklowirem dostępne są bez recepty. W leczeniu opryszczki acyklowir należy stosować w dawce 200 mg pięć razy na dobę, co 4 godziny (z przerwą nocną) przez 5 dni. Lek istotnie przyspiesza czas gojenia już po przyjęciu pierwszej tabletki. Może być stosowany samodzielnie lub też z lekami miejscowymi (maściami, plasterkami). Odpowiednio wczesne przyjęcie acyklowiru, na etapie objawów prodromalnych, może sprawić, że nie dojdzie do rozwinięcia pełnego obrazu chorobowego, a schorzenie zakończy się na etapie objawów prodromalnych.
NFZ: przetwarzanie danych osobowych – kiedy pamiętać o oświadczeniu?
Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce będą dobrowolne i darmowe