Aktualności

15.11.2024

2 minuty

Kolejne pozycje trafią na listę substancji psychotropowych

Nowość!

Skrót informacji

Ministerstwo Zdrowia zamierza wpisać kolejne pozycje na listę substancji psychotropowych – wynika z projektu rozporządzenia skierowanego do konsultacji publicznych, na który powołuje się Pulsmedycyny.pl. W wykazie znaleźć się mają m.in. nowe syntetyczne kannabinoidy.

Nowe substancje o ostrej toksyczności

Projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Resort zdrowia wyjaśnił w ocenie skutków regulacji, że planowane zmiany mają związek z szybkim tempem pojawiania się na rynku – m.in. przez internetowe kanały dystrybucji – nowych narkotyków, które są coraz częściej substancjami o ostrej toksyczności.

Co przewiduje konsultowany projekt?

Projekt przewiduje m.in., że w wykazie substancji psychotropowych zostaną uwzględnione związki chemiczne: 3-CMC, DIPENTYLON i 2-FDCK, BROMAZOLAM i BUTONITAZEN.

Nowelizacja wprowadza także zmiany do „Wykazu nowych substancji psychoaktywnych”, zawartego w załączniku nr 3, poprzez dodanie czterech związków chemicznych: THC-P, HHC-P, GIDAZEPAM i MDMB-5Br-INACA, grupy nowych substancji psychoaktywnych: „Pochodne benzimidazolu – grupa VIII-NPS” oraz rozszerzenie grupy III-NPS – syntetyczne kannabinoidy (kannabinomimetyki).

Ocena skutków regulacji

„Substancje psychoaktywne wykazują działanie na ośrodkowy układ nerwowy, mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz powodować szkody społeczne, a zważywszy na brak powszechnej świadomości co do zagrożeń związanych z nowymi substancjami psychoaktywnymi, nieodzowne jest bezzwłoczne ograniczenie ich dostępności. Substancje te zostały zidentyfikowane nie tylko na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ale również występują na obszarze innych państw Unii Europejskiej. Zagrożenia związane z nowymi substancjami psychoaktywnymi dotyczą grup szczególnie wrażliwych, zwłaszcza ludzi młodych” – zaznaczono w ocenie skutków regulacji.

Przewiduje się, że projektowana regulacja wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Pulsmedycyny.pl


Poprzedni artykuł

W resorcie zdrowia powstanie zespół ds. centrów zdrowia psychicznego

Następny artykuł

Geriatra: możemy dożyć 120 lat

Polecane dla Ciebie

Szkolenia