Nowość!
Skrót informacji
W Ministerstwie Zdrowia powstanie zespół, który wypracuje sposób finansowania centrów zdrowia psychicznego po zakończeniu pilotażu – poinformowała Izabela Ciuńczyk, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Centrów Zdrowia Psychicznego po spotkaniu z Ministrą Zdrowia, Izabelą Leszczyną.
Ministra zapowiedziała utworzenie zespołu podczas spotkania z przedstawicielami Centrów Zdrowia Psychicznego, które odbyło się w czwartek. Tematem rozmów było przejście z dobiegającego końca pilotażu, w ramach którego działają centra do dalszego modelu ich funkcjonowania. Uczestnicy spotkania ustalili, że zespół będzie liczyć 8-9 osób i wejdą do niego przedstawiciele resortu, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz strony społecznej.
Pilotaż centrów zdrowia psychicznego rozpoczął się w 2018 r. i potrwa do 30 czerwca 2025 r. „Zapowiedziany dziś zespół ma wypracować sposób zakończenia pilotażu, m.in. w kwestii sposobu finansowania centrów” – poinformowała dr Ciuńczyk. Punktem wyjścia do rozmów są dwie koncepcje finansowania. Strona społeczna chce, by jak w pilotażu ryczałt na funkcjonowanie centrów wyliczany był na populację osób dorosłych i odpowiedzialności terytorialnej. Natomiast NFZ proponuje, by był to ryczałt na pacjenta.
Ministra zdrowia powiedziała w czwartek w rozmowie w Polsat News, że chce włączyć CZP do systemu opieki zdrowotnej, aby objął całą Polskę. „To się wiąże z ustaleniem wielu kwestii – m. in. sposobu finansowania. Rozpoczęliśmy rozmowy ze środowiskiem odpowiednio wcześniej i przedstawiliśmy bardzo ogólny zarys propozycji, ale jeszcze nie zapadły żadne decyzje. Wszystkich zainteresowanych tą sprawą zapraszamy do współpracy” – zadeklarowała.
Wcześniej odbyła się w czwartek konferencja pn.: „Stop likwidacji Centrów Zdrowia Psychicznego. Nadzwyczajny Kongres Zdrowia Psychicznego” z udziałem m.in. psychiatry dr. Marka Balickiego z Rady ds. Zdrowia Psychicznego przy Ministrze Zdrowia. Balicki zwrócił uwagę, że niepokojące jest to, że na ostatnim posiedzeniu tej rady, wiceszef resortu Wojciech Konieczny zapowiedział w sposób ogólny, że „nastąpi odejście od tych kluczowych zasad, że odpowiedzialność terytorialna w takiej formie, jaka ona jest dzisiaj, przestanie istnieć”.
Balicki przypomniał, kluczowe są dwie ustawy – o ochronie zdrowia psychicznego i o świadczeniach opieki zdrowotnej. Jak dodał, wskazują one, że „podmiot leczniczy prowadzący centrum zdrowia psychicznego zapewnia kompleksową opiekę zdrowotną nad osobami z zaburzeniami psychicznymi na określonym obszarze terytorialnym w formie pomocy doraźnej, ambulatoryjnej, dziennej, szpitalnej i środowiskowej”. Oznacza to, że CZP działając na określonym obszarze musi udzielić pomocy, poczynając od tego punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego.
„Ten trzeci element, że ma zapewnić wszystkie formy pomocy: szpitalną i ambulatoryjną, znaczy, że mając jeden budżet, profesjonaliści Centrum, wspierani przez asystentów zdrowienia, układają plany pacjentów takie, które są najkorzystniejsze dla nich” – wyjaśnił Balicki. Dodał, że nie kierują się tym, za którą formę pomocy najlepiej płaci Narodowy Fundusz Zdrowia. (PAP)
256 pozycji na nowej liście leków zagrożonych brakiem dostępności
Kolejne pozycje trafią na listę substancji psychotropowych