Aktualności

05.07.2023

2 minuty

GIS wydał komunikat w sprawie masowych infekcji kotów

Skrót informacji

W związku z informacjami o masowych infekcjach kotów domowych, które charakteryzują się objawami oddechowo-neurologicznymi i wysoką śmiertelnością, Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat – informuje serwis Politykazdrowotna.com.

Ptasia grypa u kotów – czy jest groźna dla ludzi?


Zgodnie z Komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii, wyniki badań wskazują jako przyczynę zakażenia zwierząt wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków A/H5N1/. Państwowa Inspekcja Sanitarna podjęła prewencyjne działania w zakresie zapobiegania wystąpieniu tej choroby u ludzi, m.in. poprzez objęcie nadzorem epidemiologicznym właścicieli/opiekunów kotów, u których potwierdzono zakażenie wirusem ptasiej grypy.
Do zakażenia człowieka dochodzi niezwykle rzadko i wyłącznie w wyniku bezpośredniego i długotrwałego kontaktu z chorym ptactwem. Możliwość zakażenia głównie dotyczy osób zawodowo mających kontakt z drobiem i dzikimi ptakami. W Polsce dotychczas nie zarejestrowano przypadków zakażenia ludzi wirusem grypy typu A/H5N1/.

Zalecenia sanepidu w związku z ptasią grypą u kotów


Bieżące zalecenia Sanepidu dla właścicieli kotów:

  • unikaj bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów,

  • po przyjściu do domu od razu zabezpiecz buty przed dostępem kotów,

  • oczyszczaj obuwie, każdorazowo po powrocie do domu, po przebywaniu w warunkach zewnętrznych, w których mogło dojść do ich zanieczyszczenia ptasimi odchodami,

  • zdezynfekuj powierzchnię, w której stały buty,

  • stosuj rutynowe zasady higieny, takie jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem, w szczególności po przyjściu do domu, przed przygotowaniem posiłku,

  • zachowuj warunki higieniczne przy przygotowaniu posiłków dla kotów;

  • w przypadku wystąpienia u zwierzęcia domowego objawów choroby, zgłoś się z nim niezwłocznie do lekarza weterynarii,

  • w przypadku pojawienia się niepokojących objawów grypopodobnych – zgłoś się do lekarza,

  • śledź komunikaty Głównego Lekarza Weterynarii publikowane na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.

  • Ryzyko przeniesienia zakażenia z chorego kota na człowieka jest znikome. Z właścicielami padłych kotów, u których potwierdzono zakażenie A/H5N1/ prewencyjnie kontaktują się pracownicy powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Politykazdrowotna.com


Poprzedni artykuł

Na kleszcze trzeba uważać przez cały rok

Następny artykuł

Gala Naukowej Fundacji Polpharmy

Polecane dla Ciebie

Szkolenia