Skrót informacji
Za nami kolejna uroczysta Gala Naukowej Fundacji Polpharmy, której motto przewodnie brzmiało tym razem: „Cyfryzacja jest przyszłością, bez której możemy sobie już nie radzić”.
„Nasza Fundacja ma ambicję, żeby w niedalekiej przyszłości stać się inkubatorem innowacyjności” – mówił Jerzy Starak, pomysłodawca i fundator Fundacji, Przewodniczący Rady Nadzorczej Polpharma S.A., podczas uroczystej Gali wręczenia grantów, która odbyła się w Warszawie 29 czerwca br.
Na konkurs wpłynęło 180 wniosków. Rada Naukowa – o czym mówiła prof. Janina Stępińska, przewodnicząca Rady – na podstawie recenzji i oceny własnej obejmującej dotychczasowy dorobek autora, oryginalność oraz innowacyjność projektu, ustaliła listę rankingową i przedstawiła ją zarządowi Fundacji, który zdecydował o przyznaniu dwóch grantów.
Na zdjęciu: laureaci grantów w towarzystwie Jerzego Staraka
„Obydwa zwycięskie granty będą ułatwiać leczenie, ale też poprawią komfort pacjentów w dwóch niezwykle istotnych obszarach terapeutycznych: nadciśnieniu tętniczym i AIDS” – mówiła podczas uroczystości Agata Łapińska-Kołodzińska, Prezeska Zarządu Naukowej Fundacji Polpharmy. „Dzisiaj nagradzamy projekty badawcze koncentrujące się na cyfryzacji w leczeniu – kluczowym elemencie ewolucji medycyny. Cyfryzacja zwiększa efektywność, poprawia koordynację między specjalistami, umożliwia precyzyjniejszą diagnostykę i personalizację terapii. Wpływa też na poprawę edukacji medycznej oraz dostępu do opieki, szczególnie dzięki rozwojowi telemedycyny, co jest ważne dla pacjentów z małych miejscowości” – dodała Łapińska-Kołodzińska.
Na zdjęciu: Agata Łapińska-Kołodzińska, Prezeska Zarządu Naukowej Fundacji Polpharmy
Gala była również okazją do podsumowania tego, co w ostatnim roku działo się w Fundacji. „Naukowa Fundacja Polpharmy koncentruje swoje działania wokół pacjenta. Jednym z niezwykle ważnych realizowanych przez nas przedsięwzięć jest cykl debat, które organizowane są co roku. W ich centrum zawsze znajduje się pacjent. Są one również dedykowane środowisku naukowemu. Do udziału w debatach zapraszamy wybitnych polskich ekspertów związanych z różnymi ośrodkami akademickimi i badawczymi w Polsce” – mówiła Daniela Piotrowska, Dyrektorka Naukowej Fundacji Polpharmy.
Na zdjęciu: Daniela Piotrowska, Dyrektorka Naukowej Fundacji Polpharmy
W trakcie Gali zaprezentowano także nowy projekt dla młodych, zdolnych i obiecujących studentów uczelni medycznych, jakim jest stworzenie „Med School of Your Future. Inwestuj w siebie” – elitarnej, letniej szkoły Naukowej Fundacji Polpharmy, która ma nie tylko merytorycznie, ale i praktycznie pomóc najzdolniejszym studentom.
Na zdjęciu: prof. Janina Stępińska i dr hab. n. med. Joanna Petryka-Mazurkiewicz
Zaproszeni na Galę goście wysłuchali wystąpień dr hab. n. med. Joanny Petryki-Mazurkiewicz pt. „Rezonans magnetyczny serca – innowacja i wyzwanie w kardiologii” oraz prof. Macieja Banacha z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore zatytułowanego „Rola rejestrów w rozwoju współczesnej medycyny”. Wystąpienie prof. Banacha nawiązywało do tematu XXII edycji Konkursu na projekt badawczy zatytułowanego „Wykorzystanie baz danych do poprawy profilaktyki, diagnostyki i terapii”.
Na zdjęciu: prof. Maciej Banach
Na zdjęciu: Zarząd Naukowej Fundacji Polpharmy
***
GIS wydał komunikat w sprawie masowych infekcji kotów
Kodeks Etyki Aptekarza Rzeczypospolitej Polskiej – NIA ogłasza konsultacje