Nowość!
Skrót informacji
Narty w Alpach, a może wypad do ciepłych krajów? Pomysłów na zagraniczny wyjazd w ferie zimowe jest wiele. Warto przy tym pamiętać o tym, jakie przepisy obowiązują w kwestii przewożenia leków przez granicę. Zasady – powołując się na informacje Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego – przypomina serwis Medexpress.pl.
Jak przypomina GIF, przede wszystkim należy wiedzieć o tym, że jeśli zabieramy na zagraniczną wycieczkę leki, które przyjmujemy na stałe i nie są to środki odurzające ani substancje psychotropowe, to musimy mieć przy sobie zaświadczenie od naszego lekarza. O taki dokument możemy zostać poproszeni na przykład na lotnisku przed wejściem do samolotu.
Więcej formalności czeka nas, jeśli przyjmujemy leki, które zawierają środki odurzające i substancje psychotropowe. Dla nich potrzebujemy dodatkowego zaświadczenia.
Jeśli poruszamy się po terenie Unii Europejskiej, to wystarczy odwiedzić najbliższego wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, który musi uwierzytelnić dokument wystawiony przez lekarza. Ważne są terminy, ponieważ takie dokumenty są wydawane w okresie 15 dni przed przekroczeniem granicy, na czas nie dłuższy niż 30 dni. Jeśli zażywamy kilka takich leków, to na każdy z nich musimy mieć odrębne zaświadczenie. Gdy wyjeżdżamy poza Unię Europejską, to musimy się skontaktować z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym, który wyda nam taki dokument.
Sprawę można załatwić elektronicznie – poprzez platformę ePUAP i to najwygodniejsza opcja, zwłaszcza jeśli mieszkamy z dala od Warszawy. Można to też zrobić poprzez korespondencję pocztową, ale będzie to trwało dłużej, a przecież liczą się terminy. Formalności można też załatwić osobiście w siedzibie GIF przy ulicy Senatorskiej 12 w Warszawie.
Jeszcze inaczej wygląda kwestia wwożenia leków z zagranicy do naszego kraju. Okazuje się, że na własny użytek możemy przewieźć maksymalnie 5 opakowań produktu i nie możemy go nikomu odsprzedawać, bo to preparat, który mamy tylko na własny użytek. Co ważne, nie może to być lek psychotropowy ani środek odurzający. Dodatkowo, jeśli jedziemy do krajów egzotycznych, to warto wejść na stronę naszej ambasady w danym kraju i sprawdzić, czy nie ma tam dodatkowych obostrzeń.
Resort zdrowia chce rozszerzyć definicję pierwszej pomocy
Ponad 257 mln zł na rozwój specjalistycznych metod diagnostyki i leczenia zaburzeń psychicznych