Wraz z wygaśnięciem stanu zagrożenia epidemicznego farmaceuci stracili uprawnienia do wykonywania szczepień przeciw COVID-19 – przypomina serwis Politykazdrowotna.com. Przed rozpoczęciem kolejnego sezonu infekcji dróg oddechowych apelują o przywrócenie możliwości szczepienia przez farmaceutów w aptekach. To może odciążyć placówki medyczne.
W oczekiwani na nowelę ustawy refundacyjnej
Farmaceuci od dawna apelowali o zmianę przepisów tak, by szczepienia w aptekach były możliwe także po zakończeniu pandemii oraz przekonywali, że apteczne punkty szczepień cieszą się zaufaniem pacjentów. W przyszłym tygodniu będą ważyć się losy nowelizacji ustawy refundacyjnej, w której znalazły się zapisy dotyczące szczepień m.in. przeciw COVID-19 w aptekach, jak i ewentualnej możliwości wprowadzenia innych szczepionek do aptek.
Aptekarze czekają na przepisy
Procedowany projekt ma wprowadzić szereg rozwiązań dotyczących szczepień zalecanych. Przepisy mają stworzyć podstawę prawną do kontynuowania tego typu świadczeń i pozwolić na wykonywanie szczepień przez farmaceutów w aptekach. Jak podkreślają eksperci w nieodległym czasie można byłoby na tej podstawie rozszerzyć listę wykonywanych szczepień. Dotychczas były to tylko szczepienia przeciwko COVID-19 i grypie. Teraz mogłyby to być także szczepienia przeciwko RSV, pneumokokom czy WZW. Takie rozwiązania funkcjonują już w krajach europejskich. Liderami tych rozwiązań są m.in. Wielka Brytania, Francja, Portugalia czy Irlandia.
Wzrost wyszczepialności w Polsce możliwy do osiągnięcia
Możliwość szczepienia w aptekach oraz większa liczba możliwych do podawania szczepionek, zdaniem ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych, wpłynęłyby na wzrost poziomu wyszczepialności w naszym kraju.
„Liczymy na to, że Sejm na najbliższym posiedzeniu zajmie się nowelizacją ustawy refundacyjnej. Sezon infekcyjny się zbliża, a my jesteśmy gotowi, by świadczyć pacjentom usługi farmaceutyczne, wykonując szczepienia w aptekach przeciw COVID-19, grypie, ale także przeciw innych chorobom zakaźnym, na co pozwolą projektowane przepisy” – przyznaje dr n. farm. Mikołaj Konstanty, Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej.