Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała rozpoczęcie szczepień przeciwko koronawirusowi preparatem firmy Pfizer u dzieci od 6. miesiąca do 4. roku życia, natomiast szczepionką firmy Moderna u dzieci od 6. miesiąca do 5. r.ż. – informuje serwis Politykazdrowotna.com.
Rozszerzenie grupy wiekowej uprawnionej do szczepień przeciwko COVID-19
Europejska Agencja Leków dopuściła szczepionkę firmy Pfizer do stosowania w trzech dawkach, a Moderny w dwóch, dla dzieci od 6 miesiąca do odpowiednio 4 i 5 r.ż. W porównaniu z dawkami dla starszych grup wiekowych, te dla najmłodszych mają być mniejsze. Do tej pory preparat Comirnaty był zatwierdzony dla dzieci od 5. r.ż., zaś Spikavex od 6. r.ż.
Dawkowanie
Produkt Pfizera można podawać jako szczepienie pierwotne składające się z trzech dawek (po 3 mikrogramy każda). Pierwsze dwie dawki podaje się w odstępie trzech tygodni, a trzecią co najmniej 8 tygodni po drugiej dawce. Natomiast preparat Moderny można podawać jako szczepienie pierwotne składające się z dwóch dawek (po 25 mikrogramów każda) w odstępie czterech tygodni. W przypadku dzieci w tych grupach wiekowych obie szczepionki podaje się w postaci zastrzyków w mięsień ramienia lub uda.
Działania niepożądane
Na stronie EMA czytamy, że najczęstsze działania niepożądane obu szczepionek u dzieci w wieku od sześciu miesięcy do czterech lub pięciu lat były porównywalne do tych obserwowanych w starszych grupach wiekowych. Ponadto, u dzieci przyjmujących preparat Moderny obserwowano także drażliwość, płacz, utratę apetytu i senność, a w przypadku najmłodszych przyjmujących lek Pfizera dodatkowo stwierdzono przypadki odczuwania bólu w miejscu wstrzyknięcia.
Mimo to Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) EMA uznał, że korzyści ze stosowania preparatu Pfizera (Comirnaty) i Moderny (Spikevax) u dzieci odpowiednio w wieku od sześciu miesięcy do czterech lub pięciu lat przewyższają ryzyko.
Dalsze procedowanie decyzji
Zalecenia EMA zostaną teraz przesłane Komisji Europejskiej, która wyda ostateczne decyzje odnośnie do wszystkich państw UE. Następnie organy krajowe określą, komu i kiedy zaleca się szczepienie, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak wskaźniki zakażeń i hospitalizacji, ryzyko dla wrażliwych populacji, zasięg szczepień i dostępność szczepionek.
Jak informuje Politykazdrowotna.com, Ministerstwo Zdrowia planuje w ciągu najbliższych dni zwołać posiedzenie zespołu ds. szczepień oraz Rady ds. COVID-19. Spotkania mają być związane z nową rekomendacją EMA dotyczącą szczepień dla dzieci od 6. m.ż. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w przeciągu kilku najbliższych dni odbędą się posiedzenia zespołu ds. szczepień oraz rady ds. Covid-19 odnośnie rekomendacji szczepień przeciwko Covid-19 dla dzieci od 6. m.ż.