Aktualności

03.12.2019

2 minuty

CSIOZ w sprawie dopuszczalnych postaci e-recepty

źródło: Csioz.gov.pl / Rynekaptek.pl

Jak czytamy w serwisie Rynekaptek.pl, od 8 stycznia 2020 r. lekarz ma obowiązek wystawić receptę elektroniczną. Pacjent otrzymuje informację o e-recepcie w postaci: SMS-a z 4-cyfrowym kodem dostępu, lub/i e-maila z załączoną w PDF-ie informacją o e-recepcie, albo wydruku informacyjnego. CSIOZ tłumaczy, że bezpłatny SMS oraz e-mail są wysyłane z systemu e-zdrowie tylko wtedy, gdy pacjent zalogował się na Internetowe Konto Pacjenta w serwisie Pacjent.gov.pl i uzupełnił w zakładce „Moje konto” nr telefonu lub/i adres poczty elektronicznej. Jeśli pacjent nie korzysta z Internetowego Konta Pacjenta (IKP), lekarz przekazuje mu wydruk informacyjny. Wydruk informacyjny jest też przekazywany zawsze na żądanie pacjenta, nawet jeśli ma on aktywowane IKP.

Podczas wizyty domowej, czyli w przypadku udzielania świadczenia zdrowotnego w miejscu wezwania albo w przypadku świadczenia udzielanego telemedycznie, jeśli lekarz nie ma możliwości wydania wydruku, a pacjent nie ma aktywnego IKP, należy wydać informację o e-recepcie w innej uzgodnionej postaci (np. odręczny dokument, e-mail) zawierającej co najmniej klucz lub kod dostępu do e-recepty oraz nazwę produktu leczniczego (art. 96b ust. 2 pkt 3 ustawy prawo farmaceutyczne).

W przypadku, gdy pacjent ma aktywne IKP, a podczas wizyty w gabinecie występują jedynie problemy z drukarką – należy wystawić e-receptę. Pacjent otrzyma wówczas SMS lub/i e-mail (w zależności od tego, jaki rodzaj powiadomień ustawił na swoim IKP), który umożliwi mu realizację e-recepty. Dodatkowo pacjent może w dowolnym momencie zalogować się na IKP i sprawdzić jak przyjmować lek.

W sytuacjach awaryjnych, np. w przypadku niedostępności systemu informatycznego, należy postępować zgodnie z instrukcją „Wystawianie i realizowanie e-recept w razie braku dostępu do systemu e-zdrowie (P1)”. Lekarz w sytuacjach opisanych w instrukcji, wystawia tradycyjną receptę w postaci papierowej.


Autor: „Łukasz Kuźmiński”
redaktor naczelny „Farmacji Praktycznej”

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Na migotanie przedsionków cierpi co piąta osoba powyżej 65 lat

Następny artykuł

Wrocławscy uczeni chcą redukować ból za pomocą wirtualnej rzeczywistości

Polecane dla Ciebie

Szkolenia