Aktualności

07.02.2024

2 minuty

Codzienna profilaktyka nowotworowa według ekspertów NFZ

Skrót informacji

Nawet 90 proc. nowotworów zależy tylko i wyłącznie od czynników, na które mamy wpływ. Są to np. dym tytoniowy, alkohol, czy niewłaściwe żywienie. O tym, jak można skutecznie ograniczyć ryzyko choroby, informują eksperci Narodowego Funduszu Zdrowia.

Europejski Kodeks Walki z Rakiem


Europejski Kodeks Walki z Rakiem powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej.​ Kodeks pokazuje, jak przez proste, codzienne działania można obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwory. Zalecenia są oparte o dowody naukowe (Evidence-based medicine).
Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że gdyby Europejczycy przestrzegali 12 zaleceń Europejskiego kodeksu walki z rakiem, mogliby uniknąć nawet 50 proc. wszystkich zgonów nowotworowych w Europie.

Poradnik Pacjenta – przekaż pacjentowi!


Potrzebujesz szczegółowych informacji na temat nowotworów i programów profilaktycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia? Skorzystaj z Poradnika Pacjenta.

Programy profilaktyczne


Wczesne rozpoznanie raka znacznie zwiększa szanse wyleczenia. Pewne metody diagnostyczne pozwalają na wykrycie niektórych rodzajów nowotworów jeszcze przed pojawieniem się oznak choroby, a nawet na wykrycie zmian przedrakowych. Weź udział w badaniach przesiewowych, w ramach których bezpłatnie wykonywana jest:

  • mammografia – profilaktyka raka piersi, badanie zalecane kobietom w wieku od 45 do 74 lat, wykonywane co 2 lata,

  • cytologia – profilaktyka raka szyjki macicy, badanie zalecane kobietom w wieku od 25 do 64 lat, wykonywane co 3 lata,

  • kolonoskopia – profilaktyka raka jelita grubego, badanie zalecane kobietom i mężczyznom w zależności od stosowanego systemu badań.


Profilaktyka 40 plus


Jeśli masz skończone 40 lat, możesz skorzystać z programu Profilaktyka 40 plus. Bez zbędnych formalności wystawisz sobie skierowanie na badania i sprawdzisz, w jakiej kondycji zdrowotnej jesteś. Dowiesz się też, czy nie występuje u Ciebie ryzyko poważnych chorób. Mogą Ci one grozić, mimo że nie masz jeszcze żadnych objawów.

Infolinia onkologiczna


Zadzwoń pod numer Telefonicznej Informacji Pacjenta – 800 190 590 – i wybierz linię numer 3.

Na infolinii dowiesz się m. in.


  • jak uzyskać skierowanie na leczenie onkologiczne,

  • gdzie wykonasz badania,

  • z których programów profilaktycznych możesz skorzystać.


Więcej informacji na temat profilaktyki chorób onkologicznych znajdą Państwo TUTAJ.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Nfz.gov.pl


Poprzedni artykuł

W Szpitalu Bielańskim przeprowadzono transfuzję dopłodową w ciąży bliźniaczej

Następny artykuł

Samorząd Aptekarski udostępnia aplikację do rozliczania szczepień

Polecane dla Ciebie

Szkolenia