Skrót informacji
Projekt ustawy refundacyjnej nie został opracowany we współpracy z przedstawicielami sektora – uważają organizacje branżowe, o czym donosi serwis Rynekaptek.pl. Proponują warsztaty ekspertów resortu zdrowia z przedstawicielami sektora i pacjentów. Twierdzą, że nowela „nie rozwiązuje problemów związanych z brakiem leków, w tym refundowanych”.
„Jako przedstawiciele sektora farmaceutycznego od wielu lat wskazujemy, że stworzenie przewidywalnego środowiska funkcjonowania i inwestycji na rynku farmaceutycznym w Polsce, a szczególnie warunków dla zwiększenia produkcji substancji czynnych oraz leków na terenie kraju, wyrównywania pacjentom dostępu do leków, zapewnienie warunków dla stabilnej dystrybucji produktów leczniczych oraz funkcjonowania aptek są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli oraz budowy kapitału zdrowia niezbędnego dla stabilnego rozwoju gospodarczego Polski” – wymieniają.
„Niestety, od wielu lat spotykamy się z brakiem zrozumienia naszych propozycji przez resort zdrowia. Kolejne koncepcje i propozycje są albo odrzucane albo niewdrażane. Doświadczenia ostatnich miesięcy związane z brakiem leków na rynku stanowią więc sumę wieloletnich zaniedbań, przed którymi wielokrotnie ostrzegaliśmy. I jeżeli dziś nie podejmiemy odpowiednich kroków, braki leków będą powtarzać się i nasilać” – dodają.
„Z całą odpowiedzialnością stwierdzamy, że uchwalenie regulacji w obecnej wersji nie rozwiąże problemu braków leków i nie zwiększy bezpieczeństwa lekowego kraju. Pomimo zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia projekt nie został opracowany we współpracy z przedstawicielami sektora. Nie zaskakuje zatem, że zaproponowane przepisy nie wychodzą naprzeciw fundamentalnym problemom, na które od dawna zwracamy uwagę, a wręcz pogłębiają obserwowane negatywne zjawiska” – oceniono.
„W poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo polskich pacjentów apelujemy o skupienie się na najpilniejszych wyzwaniach, tj. wzmacnianiu bezpieczeństwa lekowego Polski i Europy oraz zapobieganiu brakom leków i tym samym takie przebudowanie projektu ustawy, które będzie zapobiegać przyczynom braków leków, a nie tylko doraźnie uzupełniać ich braki” – napisano.
Pod listem podpisali się:
Innowacyjna technologia wykrywania raka piersi
Rak szyjki macicy – profilaktyka według NFZ