Aktualności

10.06.2024

3 minuty

Badania: kobiety mogą osiągać lepsze wyniki w sporcie podczas menstruacji

Skrót informacji

Podczas menstruacji kobiety mogą osiągać lepsze wyniki w sporcie wynika z badań brytyjskich specjalistów opublikowanych przez pismo „Neuropsychologia”. Mają one w tym okresie szybszy czas reakcji i popełniają mniej błędów.

Sport w okresie menstruacji


Przeważa przekonanie, że w okresie menstruacji kobiety ogólnie gorzej się czują, są w słabszej kondycji i mniej wydolne fizyczne. Zaprzeczają temu badania naukowców University of College London oraz Institute of Sport, Exercise & Health. Twierdzą oni, że jest wręcz odwrotnie: podczas miesiączkowania większość kobiet wykazuje szybszy czas reakcji, są dokładniejsze, mają też lepszą wyobraźnię przestrzenną i popełniają mniej błędów. A przez to – co bardzo ważne dla sportowców – są mniej narażone na kontuzje.

Kobiety gorzej natomiast radzą sobie w tzw. fazie lutealnej, kiedy następują zmiany hormonalne, a ciało się przygotowuje do przyjęcia komórki jajowej. Ryzyko kontuzji jest wtedy wyraźnie większe. Wskazują na to badania 241 kobiet poddanych testom naśladującym rożnego typu umiejętności, niezbędne podczas uprawiania sportu. Podczas ćwiczeń związanych z ruchem piłki kobiety w czasie menstruacji wykazywały o 12 proc. szybszy czas reakcji. Z kolei w testach, w których badano umiejętność przewidywania, były aż o 25 proc. lepsze.

Więcej urazów w fazie lutealnej


Główna autorka badania dr Flamina Ronca z University of College London twierdzi, że tłumaczy to, dlaczego kobiety w fazie lutealnej, czyli w okresie między owulacją a menstruacją, częściej ulegają urazom. Dochodzi wtedy do fluktuacji hormonalnych: spada poziom estrogenu, a zwiększa się progesteronu, który hamuje czas reakcji i obniża umiejętności poznawcze. To się jednak odwraca w czasie menstruacji, kiedy kobiety mogą wykazywać lepszą sprawność i umiejętności.
Dr Ronca zaznacza, że kobiety uprawiające sport powinny o tym pamiętać, dostosowując treningi do swojego cyklu menstruacyjnego. Jej zdaniem z niektórych ćwiczeń, jeśli oczywiście jest to możliwe, lepiej danego dnia ogóle zrezygnować. „Mając tego świadomość tego, co się dzieje z twoim ciałem, kobiety uprawiające sport mają większy komfort, ponieważ wiedzą, kiedy mogą popełnić więcej błędów, i co w danym okresie nie jest najlepszym rozwiązaniem” – przekonuje dr Flamina Ronca.

O tym, że kobiety w fazie lutealnej są bardziej narażone na urazy, wskazywały badania opublikowane na początku maja 2024 r. na łamach „Medicine & Exercise in Sport Exercise”. Badacze University of College London oraz Bath and St Mary’s University wykazali wtedy, że kobiety z Women’s Super League są w tym okresie aż sześciokrotnie bardziej narażone na urazy mięśniowe. Świadczą o tym trzyletnie obserwacje. (PAP)


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: PAP


Poprzedni artykuł

Ekspert: przewlekła borelioza nie istnieje

Następny artykuł

Ponad 1050 aptek w pilotażowym programie sprzedaży pigułki dzień po

Polecane dla Ciebie

Szkolenia