Skrót informacji
Atak paniki jest bezpośrednio związany z zaburzeniami lękowymi. Może mieć charakter napadowy i występować w różnym czasie i miejscu. Dodatkowo sama intensywność ataku również może być zróżnicowana. Jak postępować w przypadku jego wystąpienia, instruuje serwis Medexpress.pl.
Najczęstsze objawy, które są związane z atakiem i sugerują, że mamy z nim styczność to: silny ból w klatce piersiowej, przyspieszony oddech, dławienie się, zawroty głowy, kołatanie serca, problem ze złapaniem oddechu, drżenie ciała, potliwość, nudności, a także szereg objawów psychologicznych. Osoba w trakcie ataku paniki ma wrażenie, że może umrzeć i nie jest w stanie racjonalnie ocenić, co się z nią dzieje. Na szczęście wszystkie objawy związane z atakiem paniki ustępują po krótkim czasie. Dodatkowo sam atak paniki mimo, że często wygląda strasznie to nie jest bezpośrednio niebezpieczny dla życia. Dodatkowo bardzo rzadko atak prowadzi do utraty przytomności.
W niektórych przypadkach źródłem występowania ataków paniki mogą być także fobia społeczna lub zespół stresu pourazowego. W celu zdiagnozowania źródła problemu warto udać się do psychiatry. Doświadczony lekarz będzie w stanie ocenić sytuację i pomóc w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania. Bardzo często niezbędna będzie terapia farmakologiczna.
Jeżeli samemu czujesz, że zbliża się atak paniki to możesz podjąć kilka działań, które ułatwią jego przejście:
Poza tym pomocna w leczeniu zaburzeń może być psychoterapia pod okiem doświadczonego specjalisty. W trakcie psychoterapii możliwe jest poznanie sposobów reagowania na konkretne bodźce docierające z zewnątrz. Osoby uczestniczące w terapii mają tym samym możliwość podniesienia komfortu swojego życia. Mogą czerpać większą radość z funkcjonowania i cieszyć się podjęciem odpowiednich działań. Efekty psychoterapii mogą być widoczne po bardzo krótkim czasie.
Pomóc w radzeniu sobie z sytuację może także lepsze poznanie samej specyfiki ataków. Szeroką wiedzę na ten temat można znaleźć na stronie: https://www.heydoc.pl/s/article/Atak-paniki-jak-wyglada-i-co-robic-kiedy-wystapi. W serwisie dokładnie opisane zostały wszystkie najważniejsze kwestie związane z występowaniem ataków paniki i sposobów na radzenie sobie z zaburzeniami.
Dramatyczny spadek szczepień przeciw grypie
Przewlekłe bóle kręgosłupa – profilaktyka według NFZ