Skrót informacji
W Dzień Ojca, 23 czerwca obchodzimy Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty – przypomina serwis Medexpress.pl. To okazja do wzmożonych działań edukacyjnych w zakresie regularnych badań gruczołu krokowego. Tegorocznym obchodom towarzyszy wystawa pt. „Ojciec i syn”, która przypomina, jak ważna jest profilaktyka raka prostaty, zwłaszcza jeśli wcześniej w rodzinie pojawiały się zachorowania na ten nowotwór.
Ważnym czynnikiem diagnostycznym jest badanie krwi oznaczające poziom PSA (swoisty antygen sterczowy). Należy jednak pamiętać, że wyniki odbiegające od normy nie zawsze muszą świadczyć o nowotworze. W badaniach diagnostycznych podwyższony poziom PSA możemy stwierdzić także podczas bardzo często występującego schorzenia ‒ łagodnego przerostu prostaty (LPP). Daje on podobne objawy do tych, które charakteryzują raka gruczołu krokowego: zaburzenia oddawania moczu, uczucie rozpierania czy bóle kręgosłupa.
Łagodny rozrost gruczołu krokowego pojawia się na skutek zaburzeń hormonalnych, u mężczyzn po 45. roku życia. Szacuje się, że choroba dotyka ok. 30 proc. 50-latków, 50 proc. 65- latków i 70 proc. mężczyzn w wieku 80 lat. Nie są znane sposoby zapobiegania przerostowi stercza. Ważne, by nie lekceważyć początkowych objawów choroby, co pozwala uniknąć poważnych powikłań.
Od lipca br. zmiana w kategoryzacji opatrunków specjalistycznych
NFZ: statystyczny mężczyzna unika lekarzy, choć choruje częściej niż statystyczna kobieta