Skrót informacji
17 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy zostanie wydane na modernizację, cyfryzację, rozwój badań, doposażenie ośrodków dydaktycznych – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. W najbliższym czasie resort zdrowia planuje nabór wniosków o pieniądze z KPO dla szpitali.
Ministerstwo Zdrowia jest odpowiedzialne za reformy i inwestycje w ramach komponentu „D” w KPO: efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia. „Kwota alokacji, która została przyznana, to ponad 17 mld zł” – poinformował resort zdrowia.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ramach inwestycji w najbliższym czasie zaplanowane są nabory wniosków o środki z KPO dla szpitali. Jeden z nich dotyczy dofinansowania rozwoju opieki długoterminowej poprzez modernizację infrastruktury podmiotów leczniczych w powiatach. Planowany termin ogłoszenia naboru to trzeci kwartał 2024 r.
Także w najbliższym czasie resort zdrowia zaplanował nabór wniosków dla szpitali należących do Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) i współpracujących z nimi ośrodków opieki ambulatoryjnej (AOS). Będą to pieniądze na zakup lub modernizację sprzętu lub na inwestycje w infrastrukturę. Planowany termin ogłoszenia naboru to także trzeci kwartał 2024 r.
Resort zdrowia zaznaczył, że w ramach tej samej inwestycji planuje ogłoszenie dwóch kolejnych naborów: przedsięwzięcia związane z kardiologią oraz skierowany do szpitali poddawanych restrukturyzacji. Będą to pieniądze na inwestycje w infrastrukturę lub na zakup albo modernizację sprzętu medycznego. MZ zakłada uruchomienie tych naborów do końca 2024 r.
Informacja o ogłoszonych naborach będzie podana do wiadomości publicznej z odpowiednim wyprzedzeniem na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia i na stronie https://www.kpo.gov.pl/. Realizacja KPO zamyka się z końcem sierpnia 2026 r. MZ zaznaczyło, że termin tzw. kwalifikowalności wydatków zostanie przedstawiony w dokumentacji ogłoszonych naborów.
Rząd zapowiedział, że drugi i trzeci wniosek o płatność pieniędzy z KPO mają być złożone do 13 września. Wnioski dotyczą co najmniej 30 mld zł.
Każdy wniosek o płatność zawiera mierniki. Są to kamienie milowe i wskaźniki, które państwo musi zrealizować przed wysłaniem wniosku do Komisji Europejskiej. Uruchomienie transz zależy od decyzji KE, stwierdzającej, że Polska osiągnęła w zadowalający sposób odpowiednie kamienie milowe i wartości docelowe wskazane w odniesieniu do realizacji KPO.
Kamień milowy w ochronie zdrowia podzielono na trzy części dotyczące: Krajowej Sieci Onkologicznej, Krajowej Sieci Kardiologicznej i ogólną – dotyczącą modernizacji i poprawy efektywności szpitali.
„Jesteśmy w trakcie intensywnych prac nad inwestycjami i reformami oraz przypisanymi do nich miernikami do rozliczenia w kolejnych wnioskach o płatność” – zaznaczył resort zdrowia. (PAP)
Hiszpania: najstarsza osoba na świecie zmarła w wieku 117 lat
Udało się przywrócić pamięć myszom z chorobą Alzheimera